loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Obok wilka i niedźwiedzia, ryś należy do największych europejskich drapieżników. Jest również największym w Europie kotem...

W Polsce jest to gatunek rzadki i chroniony.
Mamy u nas:
populację nizinną (w Polsce północno-wschodniej) – Kotlina Biebrzańska, puszcza Białowieska, Knyszyńska, Augustowska, Borecka,
karpacka – Wschodnie i Zachodnie Karpaty, Pogórze Karpackie.
Rysia można czasem spotkać też na Roztoczu, w Puszczy Solskiej i na Polesiu Lubelskim. Rysie obserwowane były również w pasie granicznym w Sudetach, w Karkonoszach, Górach Izerskich.
Futro rysia ma doskonałe właściwości izolujące.
Bardzo dobrze pływają.
Ich terytorium składa się głównie z dużych obszarów porastających gęstym lasem gdzie nie brak też starych i dużych pni, kamieni lub jaskiń, które stanowią dla tych zwierząt dobrą kryjówkę.
Żerują w nocy. Cały dzień spędzają w swojej kryjówce właśnie.
Prowadzą samotny tryb życia – poza okresem godowym oczywiście.
Polują przede wszystkim na sarny – są naturalnym czynnikiem ograniczającym ich liczebność.
Sam ryś (jako gatunek) wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt – rejestr gatunków zagrożonych wraz z ich opisem i rozmieszczeniem.
Do głównych zagrożeń zaliczyć można przede wszystkim szkodliwą działalność człowieka (np. wylesianie, rozbudowa infrastruktury drogowej, kłusownictwo, zabijanie przez pojazdy drogowe) i występowanie licznych pasożytów (np. tasiemce czy glizdy) oraz chorób (np. parwowiroza lub wścieklizna).
Gdy chodzi o liczebność występowania rysia w Polsce – głównie w polskich górach, oszacowania są o tyle utrudnione, bo zwierzęta te potrzebują do życia rozległego terenu i trudno powiedzieć jest (w okolicach granicznych), że dany osobnik należy np. do populacji w Polsce, a nie do populacji czeskiej czy słowackiej.
Fakt jednak jest faktem, że populacja rysia w ciągu ostatnich 50. lat zmniejszyła się o 60%.
Jest jednak już twardy dowód na stałą obecność rysia zarówno w Górach Izerskich jak i w Karkonoszach:

Rysie

Tak naprawdę jednak, nigdy chyba do końca nie dowiemy się ile faktycznie osobników rysia znajduje się w danym miejsc. Zwierzęta te bowiem są bardzo płochliwe, niezwykle inteligentne i wyjątkowo czujne. Często zdarza się, że ryś dobrze nas widzi i obserwuje podczas gdy my nic nie spostrzegamy. Obecność rysia przeważnie stwierdza się poprzez zaobserwowanie jego śladów, odchodów, obdrapanych drzew itd.
Rysi w Tatrach (polskich i słowackich) jest obecnie prawdopodobnie kilka osobników. Przed 1900 rokiem, zwierzęta te tu zupełnie. wytępiono Cała sytuacja zaczęła się poprawiać i stabilizować dopiero w drugiej połowie XX w.
Rysie spełniają w przyrodzie (tatrzańskiej) rolę sanitarną. Polują głównie na osobniki stare i słabe (osłabione).

 

Bartek Michalak
Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://www.schronisko.net/,
https://www.radiowroclaw.pl/,
https://www.tatry-przewodnik.com.pl/
Wikipedia.

 

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci