loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Mowa o Wielkiej Raczy, gdzie na wysokości 1236 m. n.p.m. wznosi się urokliwe schronisko górskie.

Życie, praca w schronisku górskim to nie tylko możliwość obcowania z niepowtarzalną naturą, ale przede wszystkim spore wyzwanie, obfitujące w codzienne i niecodzienne sytuacje. Rozpoczynamy prezentację cyklu artykułów poświęconych właśnie działalności polskich schronisk górskich i o ludziach, którzy tworzą ich niezaprzeczalny klimat. Tym razem zapraszamy do Schroniska Górskiego PTTK na Wielkiej Raczy.

Podanie głosi, że nazwa szczytu pochodzi od słowa "raczyć się", gdyż ponoć po zakończeniu sporów granicznych, władający Żywiecczyzną Komorowscy wraz ze swymi węgierskimi adwersarzami urządzili na granicznym wierzchołku wielką ucztę, w czasie której obficie "raczono" się winem.

Mowa o Wielkiej Raczy, gdzie na wysokości 1236 m. n.p.m. wznosi się urokliwe schronisko górskie.

Na Wielkiej Raczy od chwili uruchomienia schroniska w 1934 roku gospodarzył Bronisław Jarosz. We wrześniu 1939 roku miał objąć w dzierżawę schronisko w Zwardoniu. Wybuch wojny przekreślił jego zamiary. Po przejściu frontu w roku 1945 budynek uległ dewastacji, a PTT, które odzyskało budynek nie było w stanie zapewnić stałego dozoru. W roku 1963 na Wielką Raczę wybrała się komisja, aby zinwentaryzować obiekt i poddać go rozbiórce. Jednak dzięki staraniom m. in. Edwarda Moskały schronisko udało się ocalić, a komisja podjęła decyzję o generalnym remoncie. Wkrótce zostały otwarte szlaki graniczne i schronisko stało się jednym z najpopularniejszych w Beskidzie Żywieckim.

- W XX wieku schronisko przechodziło z rąk do rąk w czasie wojny a później w czasie komuny. Polacy, Niemcy, Ruscy, partyzanci… W latach 90-tych dobudowano nową część oraz wybudowano wieżę widokową. W czasach najnowszych udało się dokonać gruntownych remontów elewacji i dachu, środka oraz wybudowania instalacji fotowoltaicznej – opisuje Daniel Hudziak ze Schroniska Górskiego PTTK na Wielkiej Raczy.

źródło zdjęcia - fb\Schronisko Górskie PTTK Na Wielkiej Raczy

Historia – historią. Ważne, że schronisko działa po dziś dzień i służy rzeszom spragnionych górskich doświadczeń turystów.

- Praca w schronisku jest specyficzna i nie każdy wytrzymuje ten etos pracy – przyznaje nasz rozmówca. - Jednak jesteśmy do dyspozycji 365 dni w roku po kilkanaście godzin dziennie i dużo osób tempa nie wytrzymuje, lub ma inne wyobrażenie o pracy w schronisku. Od około 10 lat ruch na szlakach jest coraz większy więc sezony się nakładają i często nie ma już przerw, tak jak kiedyś to bywało. Najważniejszy dzisiaj czynnik to pogoda, jeśli jest to w górach zawsze będą turyści – zauważa.

A to powoduje, że schronisko górskie musi być dobrze zaopatrzone.

- W dzisiejszych czasach jest dużo lepiej - są auta terenowe, quady lub skutery śnieżne. Jeszcze 15 lat temu nieraz trzeba było coś wynosić na plecach. Moja najdziwniejsza rzecz wyniesiona na szczyt to był agregat jak brakło prądu – śmieje się pan Daniel.

Obecnie dużo hurtowni przyjeżdża pod sam szlak, więc kwestią jest to, żeby to wszystko zgrać razem.

- Oczywiści największy problem to zima oraz czas pomiędzy zimą a wiosną. Praca jest ciężka i nie każdemu odpowiada. Lecz jeśli ktoś już wpadnie w ten system pracy to dużo osób zostaje na resztę życia. Na pewno na brak nudy się nie narzeka – uśmiecha się gospodarz Wielkiej Raczy.

I dodaje, że oprócz pracy to także okazja do obcowania z naturą, ze zwierzętami i widokami, co dodaje uroku.

A i dziwnych, ale i zabawnych sytuacji nie brakuje…

- Jest tego sporo od ratowania górnika w zimie w gumiakach kopalnianych po helikopter lądujący, żeby pilot mógł pieczątkę do książeczki GOT-u wbić lub serwisant z telefonii komórkowej, który wyjechał oplem corsa na szczyt, bo go nawigacja poprowadziła drogą dojazdowa do schroniska… - wylicza pan Daniel.

Łukasz Razowski

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci