WYSTAWA
W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ
W SOSNOWCU
pt. "NA SZCZYTACH ŚWIATA
w 50. rocznicę pierwszego wejścia na Mount Everest"

W dniach 04.03 - 22.04. 2003 r. w holu Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu przy ulicy Zegadłowicza 2/1 będzie czynna wystawa poświęcona historii polskiego oraz światowego alpinizmu i himalaizmu.

Ekspozycja prezentuje m.in. zbiór niezwykłych zdjęć najwyższych pasm górskich świata i ich szczytów. Autorem niektórych z nich jest Ryszard Pawłowski - znany śląski himalaista, kierownik wielu wypraw i zdobywca m.in. ośmiu ośmiotysięczników. Wystawa przybliża sylwetki pierwszych zdobywców korony Ziemi oraz Himalajów, w których tak znaczący udział mają Polacy - Leszek Cichy i Anna Czerwińska (korona Ziemi) oraz Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki (korona Himalajów). Dokumentuje osiągnięcia najważniejszych wypraw, ze szczególnym uwzględnieniem historii pierwszego wejścia na Mount Everest oraz sukcesów polskich himalaistów i himalaistek (Wandy Rutkiewicz i Anny Czerwińskiej) - zwłaszcza w odniesieniu do zimowych wypraw w Himalaje i Karakorum, których pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem ekspedycji był Polak - wybitny himalaista - Andrzej Zawada.

Na ekspozycję składają się:

 • fotografie,
 • ilustracje barwne,
 • wydawnictwa książkowe i materiały czasopiśmiennicze ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu (albumy, przewodniki , literatura podróżnicza),
 • sprzęt alpinistyczny, udostępniony przez Jurajski Klub Wysokogórski...


 • Wiele miejsca poświęcono również wyprawom i życiu klubowemu śląsko-zagłębiowskiego środowiska alpinistów i himalaistów. W otwarciu wystawy udział wzięli m.in. dyrektor Agencji Górskiej Patagonia z siedzibą w Katowicach - Ryszard Pawłowski, wiceprezes Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., prezes Klubu Wysokogórskiego w Katowicach - Dariusz Porada, pretendent do zdobycia korony Ziemi - sosnowiczanin - Jerzy Zaciera, władze samorządowe Sosnowca, które reprezentował wiceprezydent Zbigniew Jaskiernia (równocześnie pełniący obowiązki wiceprezesa sosnowieckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego) oraz jego prezes - Krzysztof Czesak.

  Jednocześnie chcemy poinformować, iż w trakcie trwania wystawy będziemy realizować spotkania ze zananymi ludźmi, których życie nieodłącznie związane jest z górami i wspinaczką. Bliższe szczegóły już wkrótce.

  Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej

  pn., wt., śr., pt. - od godz. 10.00 do 19.00
  czw., sob. - od godz. 10.00 do 15.00
  Wstęp bezpłatny.

  SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

  Tekst: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  W przypadku jakichkolwiek komentarzy lub pytań, podaję adres e-mail Klubu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zapraszam na forum dyskusyjne na stronie klubowej. Zapraszam również na relację fotograficzną z tego spotkania