Felietony

Kobiece sprawy – czy wypada mieć makijaż na szlaku?

Kobiety od zawsze dbały o swój wygląd i będą to robić.

Zakopiański Barok

Szczęśliwym trafem gdy styl barokowy święcił w Polsce triumfy, Zakopane nie miało szans, by skorzystać z jego dobrodziejstw. Znajdziemy wiele przykładów barokowej architektury na Spiszu, a nawet w kilku miejscach na Podhalu. Żadnemu Jezuicie jednak nie przyszło do głowy, aby wybudować pod Giewontem świątynię na miarę Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie, by ewangelizować kilkudziesięciu mieszkających wśród leśnej głuszy górali.

Igrzyska tracą na znaczeniu

Koreańczycy z Południa w końcu (bo za trzecim podejściem) dopięli swego. W 2011 roku Pjongczang wybrano na gospodarza rozpoczynających się za kilka dni igrzysk olimpijskich. Azjaci podczas głosowania w pokonanym polu zostawili niemieckie Monachium oraz francuskie Annecy. Europejskie miasta przegrały więc z kretesem. Najważniejsza sportowa impreza w najbliższym okresie na Starym Kontynencie na pewno nie zagości – w 2020 roku najlepszych atletów gościć będzie Tokio, a dwa lata później Pekin.

„Z górki na pazurki” #2: Bańka wypełniona nadzieją

Nad moim stanowiskiem pracy powiesiłem sobie piękne zdjęcie K2, które otrzymałem w zeszłym roku od Piotra Snopczyńskiego podczas Memoriału Janusza Nabrdalika. Często spoglądam na tę wyjątkową górę i myślę sobie, co dla jej historii przyniesie kolejny rok. Piszę o tym oczywiście nie bez powodu. Zarówno rok 2017, który już za nami, tak i 2018 w polskim środowisku miłośników gór są rocznikami zdominowanymi właśnie przez morderczego giganta z Karakorum. A trzeba było w sobie odnaleźć nowe pokłady cierpliwości, by doczekać się okrzyku: „Jedziemy!”

Chiński maharadża

Jak do tej pory, określenie „Chiński maharadża” kojarzyłem jedynie z drogą wspinaczkową o wycenie VI.5 w Dolinie Bolechowickiej. Więcej wiedziałem o Wojciechu Kurtyce, wybitnym polskim wspinaczu, przedsiębiorcy, inżynierze, który w 2016 r. otrzymał Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich.