Mowa tu o Władysławie hrabim Zamoyskim, synu również Władysława - jako uczestnik powstań, członek wielu armii, polityk, reformator i patriota, przekazał potomkowi wiele szczytnych idei i wartości.

Stąd właśnie wiele zasług hrabiego Zamoyskiego juniora, który wsławił się głównie pod zaborem pruskim działalnością edukacyjną i gospodarczą.

Ostatecznie (jako zapalony podróżnik i wydalony z zaboru pruskiego), osiadł w Zakopanem.

Po licytacji, która odbyła się 9 maja 1889 r., Zamoyski został jednym z właścicieli Tatr, a na granicy swoich włości postawił tablicę z napisem:

PAŃSTWO ZAKOPANE

1310zamoys

To jednak nie koniec...

Tak naprawdę rozpoczął się wówczas spór o terytorium Polski i o faktyczne granice.

Koniec końców Zamoyskiemu i jego prawnikom udało się przekonać sąd w Grazu, który 13 września 1902 r. przyznał Galicji 517 ha fragmentu Tatr wraz z Morskim Okiem.

Podobnie jak w Wielkopolsce, hrabia Zamoyski zaczął na terenie Zakopanego organizować życie społeczne i gospodarcze. Był również wielkim zwolennikiem i zabiegał o wybudowanie linii kolejowej z Chabówki do Zakopanego. Efektem tego było, iż w 1899 r. pierwszy pociąg dotarł do stacji Zakopane.

Po zakończeniu I wojny światowej, to właśnie on (hrabia Zamoyski), wraz ze Stefanem Żeromskim, Mariuszem Zaruskim i Wincentym Szymborskim stanął na czele pierwszego organizmu państwowości wolnej Polski, Rzeczpospolitej Zakopiańskiej powołanej 13 października 1918 r. i trwającej 35 dni.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://wpolityce.pl/historia/521480-96-lat-temu-polska-otrzymala-na-wlasnosc-morskie-oko?fbclid=IwAR3cfY0bMwVyzFMmVrQU4EF1chc8UxunVmDVFvcTdSVx0CfwnazYeqQbgHk.