Było to 83 lata temu...

Polacy postanowili pobić rekord wysokości lotu balonem stratosferycznym. Jego start zaplanowano właśnie w Dolinie Chochołowskiej. W założeniach miano osiągnąć granice kosmosu – wysokość 30 km. Skonstruowano ku temu specjalny balon i wytypowano doświadczoną załogę. Wszystko pokrzyżował wiatr halny i potężny wybuch.
Obok oczywistych korzyści naukowych z takiego przedsięwzięcia, w całej inicjatywie chodziło o pobicie poprzedniego rekordu lotu balonem (w 1935 r. Amerykanin Albert William Stevens w balonie „Explorer II” osiągnął wysokość 22000 m.).
Polski lot balonem miał również znaczenie patriotyczne. Ogłoszono nawet zbiórkę narodową i wydarzenie to było przedstawiane jako wspólna inicjatywa narodu polskiego.
Balon nazwano GWIAZDĄ POLSKI i był to wtedy (pozostaje zresztą do dziś) największy balon stratosferyczny wielokrotnego użytku na świecie!
Na Polanie Chochołowskiej zbudowano specjalny obóz – z trybunami (również dla dziennikarzy).
Całe wydarzenie - start zaplanowano na 13 października 1938 r.
W wyniku jednak wiatru i pożaru, który zniszczył górną część powłoki balonu, start nie był możliwy.
Kolejna próba lotu balonem do stratosfery miała odbyć się za rok - we wrześniu 1939 r. Wtedy jednak niestety wybuchła II wojna światowa i wielkie plany sięgnięcia granic kosmosu przepadły...
Dolina Chochołowska to najdłuższa i największa dolina w Tatrach w Polsce. Ma ok. 10 km. Oprócz skał, szczytów, potoków, lasów i łąk, występują tu również liczne jaskinie, ale żadna z nich nie nadaje się do udostępnienia dla turystów.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://gazetakrakowska.pl/,
Wikipedia.