Dzisiejszy sprzęt jest już tak dobrze rozwinięty, że dysponując w miarę dobrym i lekkim śpiworem można w dość komfortowych warunkach przetrwać noc zimą i to pod gołym niebem, co jeszcze niedawna było raczej niemożliwe.

Śpiwór ma być przede wszystkim lekki i poręczny.

Istotną rzeczą jest też aby kupując dany śpiwór zastanowić się w jakich miesiącach będziemy go używać oraz jakie warunki atmosferyczne panują tam, gdzie się wybieramy.

Śpiwór typu mumia, źródło: wikipedia, autor: Smack

Śpiwór typu mumia, źródło: wikipedia, autor: Smack

Najczęściej zadawanym pytaniem dotyczącym kupna śpiworów jest ich termika. I tak mamy tu:
-temperaturę komfortową śpiwora- to taka temperatura, w której przeciętna kobieta prześpi w cieple całą noc,
-temperatura limitu śpiwora- to dolna granica temperatury, w której dorosły mężczyzna prześpi noc,
-temperatura ekstremalna śpiwora- to dolna granica temperatury, w której chociaż przeciętny mężczyzna nie prześpi nocy, ale też uniknie hipotermii. W tej temperaturze u kobiety wystąpi hipotermia.

Takie, a nie inne rozróżnienie wynika z tego, że kobieta i mężczyzna mają odmienną termikę ciała i w różnej temperaturze się wychładzają.

Markowe śpiwory mają specjalne oznaczenie normy EN13537- dotyczy ona wyżej omawianego zakresu temperatur i gwarantuje, że śpiwór jest wysokiej jakości i spełnia standardy cieplne. Norma ta została opracowana w oparciu dwa różne standardy: dla kobiety w wieku 25 lat, ważącej 60 kg i mającej 160 cm wzrostu oraz dla mężczyzny w tym samym wieku, o wadze 70 kg i 173 cm wzrostu. Dzięki temu norma ta uwzględnia wagę i wzrost przeciętnych osób, które dodatkowo ubrane są w bieliznę termiczną i skarpetki. Oczywiście norma nie uwzględnia czynników typu stres, choroba, osłabienie, nocowanie bez namiotu pod gołym niebem, niska waga danej osoby, wiatr, przemarznięcie. Ponad to podczas opracowywania standardów wzięto pod uwagę, że kobieta potrzebuje temperatury wyższej o 7ºC niż mężczyzna. Pomogło to opracować trzy progi dla temperatur podczas snu w śpiworze.

Ciekawym rozwiązaniem są śpiwory, których możemy użyć w czasie jazdy samochodem, autobusem, czyli po prostu w podróży. Po rozpięciu może on służyć jako koc. Można się na nim położyć i okryć. Jest to tzw. śpiwór koperta, który ma dość dużą powierzchnię, ale za to nie nadaje się na bardzo chłodne dni. Jest przewidziany do użytku latem pod namiotem lub w domku letniskowym.

Innym śpiworem jest tzw. śpiwór typu mumia. Jest on izotermiczny, a jego materiał nie chłonie wilgoci i szybko schnie. Wiele rodzajów posiada również właściwości antyalergiczne. Jest dobry na chłodne dni. Zapewnia komfort cieplny. Jest lekki i zajmuje mało miejsca.

Ze względu na budowę mumii, śpiwory te dzielimy na:
-wąski,
-szerszy,
-elastyczny (o dobrej rozciągliwości, przez co zapewnia przyjęcie dowolnej pozycji ułożenia ciała.

Śpiwór

Śpiwór Deuter

Inny podział śpiworów:
-turystyczny (najbardziej powszechny, z dwoma zamkami i rzepem- chronią przed otworzeniem i wychłodzeniem),
-posiadające pokrowce lub worki, w które je pakujemy przed wyruszeniem w dalszą wędrówkę (Niektóre mają też dodatkowe paski kompresujące. Dwuwarstwowa konstrukcja, między którą znajduje się ocieplina, zapewnia odpowiednią ochronę przed zimnem, a specjalny kaptur stanowi okrycie głowy.),
-śpiwory na zimę (Takie produkty charakteryzują się niewielką wagą oraz puchowym wypełnieniem.).

Gdy chodzi o wygodę i komfort to dosyć ciekawym rozwiązaniem są śpiwory wojskowe- charakteryzują się kolorami maskującymi lub są całe czarne. Ich główne zalety to takie, że są lekkie i praktyczne w trakcie pieszych wędrówek. Kaptur ma ściągacz umożliwiający lepsze dopasowanie do głowy oraz często istnieje możliwość, aby ów śpiwór posłużył jako materac, kołdra lub pałatka. Mają właściwości wiatrochronne i są trudno przesiąkalne.

Praktycznym bardzo udogodnieniem jest fakt, iż wiele śpiworów posiada w tej chwili możliwość łączenia ich ze sobą. Dzięki temu tworzy się jeden duży workośpiwór, gdzie mogą pomieścić się dwie osoby. Suwaki są tak zrobione, żeby pasowały do innych modeli.
Śpiwory to praktyczny sprzęt na każdą wyprawę pod namiot. Można– w zależności od potrzeb– dobrać sobie najbardziej odpowiedni na daną porę roku. Dzięki niemu nocleg na biwaku będzie przyjemny, a my wypoczęci będziemy mogli cieszyć się każdym kolejnym dniem.

Śpiwór

Śpiwór Vango

Reasumując, przed zakupem śpiwora warto sprawdzić takie rzeczy jak:
-posiadanie kaptura,
-istnienie kołnierza (Dzięki niemu do środka nie dostaje się zimne powietrze. Kołnierz powinien być zamykany na rzep i musi posiadać ściągacz podobnie, jak w kapturze.),
-kieszeń wewnętrzna (Najlepiej, by była zapinana na zamek- można do niej włożyć dokumenty czy pieniądze i nie martwić się, że zostaną w nocy skradzione),
-zamek (może być wszywany po prawej (R) lub lewej (L) stronie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo spiąć razem dwa śpiwory o samego modelu, tworząc przez to śpiwór dwuosobowy.),
-wewnętrzne pętelki służące powieszeniu śpiwora np. by go wysuszyć,
-zamek kompresyjny, dzięki któremu można w łatwy sposób zmniejszyć wymiary śpiwora,
-posiadanie wspomnianej normy EN13537,
-sugerowany maksymalny wzrost użytkownika śpiwora,
-waga śpiwora.

http://sklep.portalgorski.pl/biwak/spiwory -sklep na PG oferuje szeroki wybór różnego typu śpiworów.

Śpiwór

Śpiwór

Źródła:
-Internet.

Bartosz Michalak

baner sklepgorski