2 lutego 2011 roku międzynarodowy zespół w składzie: Denis Urubko (Kazachstan), Simone Moro (Włochy), Cory Richards (Stany Zjednoczone) dokonał pierwszego zimowego wejścia na położony w Karakorum szczyt Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.). Co więcej w Karakorum był to pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty zimą. Zespół wykorzystał bardzo krótkie okno pogodowe, a wszystko działo się wtedy bardzo szybko.

30 stycznia wspinacze opuścili bazę położoną na wysokości 5100 m n.p.m. celem podejścia do obozu pierwszego, gdzie planowo spędzili jedną noc. Następnego dnia Urubko, Moro i Richards dotarli do obozu drugiego na wysokości 6500 m n.p.m. Kolejnego dnia zespół dotarł na wysokość  6900 m n.p.m. gdzie postawiony został przez nich obóz trzeci. Następnego dnia wspinacze jeszcze przed świtem ruszyli w górę w ataku szczytowym. Cała trójka stanęła na wierzchołku dokonując historycznego wyczynu. Podczas zejścia załapało ich kompletne załamanie pogody. Wrócili jednak bezpiecznie do bazy.

Gaszerbrum II - fot. polakpotrafi.plGaszerbrum II - fot. polakpotrafi.pl

Denis Urubko wraz Simone Moro powtórzyli sukces sprzed 2 lat, kiedy stanęli jako pierwsi zimą na Makalu. W przypadku Denisa Urubko, był to jego powrót na Gaszerbrum II po 10 latach, kiedy to stanął w 2001 roku na jego wierzchołku. Simone Moro wcześniej Gaszerbruma II nie zdobył, ale było to już jego trzecie zimowe wejście po Sziszapangmie (z Piotrem Morawskim w 2005) i wspomnianym wejściu na Makalu z roku 2009. Cory Richards był pierwszym obywatelem Stanów Zjednoczonych, który stanął na szczycie ośmiotysięcznym zimą.

Warto tu przypomnieć o dokonaniach poszczególnych wspinaczy w górach świata.

Denis Urubko urodził się 29.07.1973 roku w Niewinnomyssku. Alpinizmem zajął się w roku 1991 wchodząc samotnie na Biełuchę w Ałtaju. W 1992 roku dokonał drugiego zimowego wejścia na Kluczewską Sopkę na Kamczatce. Wspinał się z sukcesami w górach dawnego ZSRR. W 1999 roku zdobył tytuł „Śnieżnej Pantery” wchodząc na wszystkie rosyjskie siedmiotysięczniki w ciągu 42 dni. W latach 1998-2001 dziesięć razy zajmował pierwsze miejsce w mistrzostwach ZNP w alpinizmie (w różnych konkurencjach). W tym samym czasie wygrywał również w mistrzostwach Kazachstanu w tej dyscyplinie. Startował też w różnych konkurencjach we wchodzeniu na czas. Wygrał między innymi bieg na Pik Amangieldy (aż 7 razy), w rekordowym czasie wchodził na Chan Tengri oraz na Elbrus (tu zdetronizował go Polak, Andrzej Bargiel). W latach 2000-2009 zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Wszedł nowymi drogami na Broad Peak, Cho Oyu czy na Manaslu. Na wszystkie szczyty korony wszedł bez użycia tlenu. W swojej karierze wspinacza dokonał już aż 21 wejść na szczyty ośmiotysięczne. Zdobył liczące się nagrody: „Złoty czekan Azji” – Czterokrotnie (Piolet D’Or Asia), „Złoty Czekan” 2009 – wejście na Cho Oyu, nowa droga, styl alpejski w parze z Borisem Dedeszko, „Złoty Czekan” 2010 – za najlepsze wejścia roku, Eiger Award – 2009 za pierwsze zimowe wejście na Makalu, Golden Piton (Złoty Hak) 2012 – nagroda czasopisma Climbing Magazine - za pierwsze zimowe wejścia na Gaszerbrum II, Kawaler Złotego orderu Komitetu Olimpijskiego Republiki Kazachstańskiej za wybitne osiągnięcia w sporcie (2009), Najlepszy sportowiec roku 2009 – Fundacja Rozwoju Sportu Kazachstanu.

Denis Urubko - fot. WikipediaDenis Urubko - fot. Wikipedia


Simone Moro urodził się 27.10.1967 roku w Bergamo. Jest jednym z najlepszych w historii włoskim alpinistą, a także wspinaczem skałkowym i przewodnikiem górskim. Zaczął się wspinać już w wieku 13 lat w Alpach Bergamskich. Jak uczestnik/kierownik uczestniczył w kilkudziesięciu wyprawach w górach całego świata. Wspinał się w Andach, w górach Pamiru, w Tien-Szanie, w Himalajach i Karakorum. W Himalajach dokonał pierwszych wejść zimowych na ośmiotysięczniki Sziszapangmę, Makalu i Gaszerbrum II. Stanął również 4 razy na Mount Everest. Zdobył również Lhotse, Cho Oyu, Broad Peak. W latach 1992-96 był trenerem Narodowej Włoskiej Kadry Wspinaczki Sportowej. W roku 2001 podejmując się próby zdobycia Lhotse przerwał wspinaczkę na wysokości 8000 metrów, by ratować brytyjskiego alpinistę Toma Mooresa. Za swoje zachowania i podjętą decyzję Moro został nagrodzony przez UNESCO nagrodą Fair Play. Simone Moro był również bohaterem głośnego skandalu. Wraz z innym Włochem Silvio Mondinellim w ramach zdobywania Korony Himalajów udali się na Lhotse w 1994 i obwieścili światu, że szczyt zdobyli. Okazało się jednak, że kłamali. Wspinający się tam w tym samym czasie Ryszard Pawłowski oświadczył, że Włosi nie weszli na szczyt, a zawrócili z grani 150 metrów poniżej wierzchołka.

Simone Moro - fot. thepillmagazine.comSimone Moro - fot. thepillmagazine.com


Cory Richards urodził się w 1981 w Boulder w stanie Kolorado. Wspinaczki nauczył go jego ojciec, który również był wspinaczem. Richards znany jest światu przede wszystkim ze spektakularnego zimowego wejścia na Gaszerbrum II. Wcześnie Richards wszedł na Lhotse w 2010 roku z użyciem tlenu. Wytyczył też nowe drogi na Kwangde Shar (6093 m) w Nepalu, wraz z Ines Papert w 2009 roku oraz na Tawoche, wraz z Renanem Ozturkiem w roku 2010. Aktualnie pracuje jako fotograf dla National Geographic.

Cory Richards - fot. nationalgeographic.comCory Richards - fot. nationalgeographic.com


Bartek Andrzejewski