Leszek Cichy urodził się 14 listopada 1951 r. w Pruszkowie. Jest taternikiem, alpinistą i himalaistą. Z zawodu inżynier geodeta, absolwent Politechniki Warszawskiej.

Z alpinizmem związany jest od 1969 r. Dużo wspinał się w Tatrach zimą (np. na Małym Kieżmarskim Szczycie), ale także i w Alpach (Filar Frćney na Mont Blanc, północna ściana Matterhornu). Ma duże osiągnięcia w Himalajach i Karakorum. W 1974 r. uczestniczył w pierwszym wejściu na Shispare w Pakistanie (7611 m), w 1975 r. wszedł nową drogą północno-zachodnią ścianą na Gasherbrum II, w 1980 r. dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest i był to rekord wysokości jeśli chodzi o himalaizm zimowy. Cztery lata później poprowadził nową drogę na Yalung Kang (w paśmie Kanczendzongi).

Leszek Cichy zimą 1980 prezentuje notatkę, którą w 1979 Ray Genet zostawił na wierzchołku Mount Everest, źr. Wikipedia, autor: Ryszard DmochLeszek Cichy zimą 1980 prezentuje notatkę, którą w 1979 Ray Genet zostawił na wierzchołku Mount Everest, źr. Wikipedia, autor: Ryszard Dmoch

Jest pierwszym Polakiem, który skompletował Koronę Ziemi (z Górą Kościuszki, Piramidą Carstensza, Elbrusem i Mont Blanc). W 1987 wszedł na Aconcaguę nową drogą południową ścianą, zaś w 1989 r. dokonał pierwszego polskiego wejścia na Denali środkiem południowej ściany - Filarem Cassina.

Leszek Cichy jest współautorem książki „Rozmowy o Evereście”. W latach 1995–1999 pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Alpinizmu.

Jubilatowi życzymy pomyślności!

Anna Makowska

Źródła:
- Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
- Wikipedia