Bogusław Probulski urodził się w grudniu 1953 r., zginął 29 grudnia 1994 r. podczas wspinaczki na Giewoncie. Był taternikiem, narciarzem, grotołazem i ratownikiem górskim.

W Tatrach pokonał wiele dróg - zarówno zimą jak i latem na Kazalnicy Miętusiej (dokonał pierwszego przejścia zimowego direttissimy) i Kazalnicy Mięguszowieckiej. W 1974 r. wytyczył nowe drogi w Tatrach słowackich na Batyżowieckich Czubach, Świstowym Rogu i na Nawiesistej Turni.

Wspinał się również w Alpach, gdzie przeszedł zimą ścianę Les Courtes w masywie Mont Blanc. W Kaukazie zdobył Czatyn-tau, a w Pamirze wszedł na Pik Korżeniewskiej. W 1982 r. wspinał się w Andach Peruwiańskich, gdzie m.in. wszedł trudną drogą na pięciotysięcznik Nevado Ninashanca oraz poprowadził nowe drogi na Nevado Yerupaja, drugim co do wysokości szczycie w Peru i Jirishanca Sur.

Wiosną 1981 r. uczestniczył w zorganizowanej przez Klub Wysokogórski w Zakopanem wyprawie, której celem było wejście nową drogą na Annapurnę Central. Środkowy wierzchołek zdobył wraz z Maciejem Berbeką, pokonując południową ścianę góry.

W sezonie 1983/84 KW Zakopane zorganizował zimową wyprawę na Manaslu, a jednym z jej uczestników był Bogusław Probulski. On sam na szczycie wówczas nie stanął, jednak wierzchołek osiągnęli Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski, dokonując tym samym pierwszego zimowego wejścia (12 stycznia 1984 r.).

Członkowie zakopiańskiej wyprawy na Manaslu. Od lewej w górnym rzędzie: Zbigniew Młynarczyk, Bogusław Probulski, Marek Danielak, Maciej Berbeka, Ryszard Gajewski i Lech Korniszewski; w dolnym rzędzie: Andrzej Machnik, Włodzimierz Stoiński, Andrzej Osika i Maciej Pawlikowski (fot. Lech Korniszewski), źr. wspinanie.plCzłonkowie zakopiańskiej wyprawy na Manaslu. Od lewej w górnym rzędzie: Zbigniew Młynarczyk, Bogusław Probulski, Marek Danielak, Maciej Berbeka, Ryszard Gajewski i Lech Korniszewski; w dolnym rzędzie: Andrzej Machnik, Włodzimierz Stoiński, Andrzej Osika i Maciej Pawlikowski (fot. Lech Korniszewski), źr. wspinanie.pl

Zimą 1985/86 brał udział w wyprawie Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego na Kanczendzongę. 11 stycznia 1986 r. Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki dokonali pierwszego zimowego wejścia. Wyprawa odniosła sukces, ale ceną była śmierć Andrzeja Czoka.

Uczestniczył w niemal 100 akcjach ratowniczych.

29 grudnia 1994 r. w czasie samotnej wspinaczki na północnej ścianie Giewontu spadł do podstawy ściany, gdzie poniósł śmierć.

Anna Makowska

Źródła:
- Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
- Wikipedia
- Taternik 2/1995
- wspinanie.pl/2010/04/historia-polskiego-wspinania-himalaje-cz-ii-lata-1980-1984
- wspinanie.pl/2010/04/historia-polskiego-wspinania-himalaje-cziii-lata-1984-88

Źródło zdjęcia miniatury:
- Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis