Adam Bilczewski urodził się 3 lutego 1934 r., zmarł 27 września 1987 r. w Murzasichlu. Był taternikiem i alpinistą, a od 1956 r. instruktorem taternictwa, a także pisarzem, publicystą górskim oraz działaczem organizacyjnym. Ukończył AGH w Krakowie, pracował w przemyśle ceramicznym i budowlanym.

W Tatrach wspinał się w latach 1952 - 1959. W tym czasie przeszedł m.in. wschodnią ścianę Kościelca i Mięguszowieckiego Szczytu z wariantem Szczuki, Zamarłą Turnię drogą Wrześniaków, filary Cubryny i Mięguszowieckiego Szczytu, północną ścianę Kazalnicy (1955), drogę Łapińskiego i Paszuchy na północno-wschodniej ścianie Mnicha (wrzesień 1955, wraz z Adamem Wojnarowiczem), Galerię Gankową (1956), wschodnią ścianę Kościelca.
W ciągu dwóch dni pokonał zimą grań Morskiego Oka, wspinał się też północną ścianą Mięguszowieckiego Szczytu (1957), północno-zachodnią ścianą Niżnich Rysów (1957) i grzędą Tomkowych Igieł na Niżnich Rysach (1958).

W 1956 r. brał udział w obozie w Alpach Oetztalskich i wszedł na 15 szczytów, w tym na Wildspitze (3772 m). Rok później pojechał na obóz centralny do Chamonix, zdobył Mont Blanc, jednak jego najważniejszym osiągnięciem było przejście Grani Peuterey przez Aiguille Noire, które zrealizował w dniach 31 lipca – 4 sierpnia 1957 r. razem z Marianem Bałą, Romanem Śledziewskim i Witoldem Udzielą.

W 1971 r., po 10-letniej przerwie spowodowanej względami rodzinnymi i sprawami związanymi z doktoratem, wziął udział w wyprawie w Andy Peruwiańskie. Dokonał tam pierwszego wejścia na Nevado Sillajanca (Nev. Bytom) i Chacua Grande, nowymi drogami wszedł na Nevado Quesillojanca (Nev. Silesia) i Nevado Santa Rosa, a także zdobył Nev. Chopicalqui, Nev. Huascaran  Sur i Nev. Pisco.

W czasie ekspedycji w góry Alaski i Yukonu w 1974 r. pełnił funkcję zastępca kierownika wyprawy. Dokonał wówczas trzeciego przejścia zachodnim żebrem południowej ściany Denali, a ponadto zdobył Mount Hubbard, Mount Kennedy i Mount Hector (północną granią).

W 1977 r. z powodu stanu przedzawałowego trafił na 10 dni do szpitala. Siła woli i odpowiedni trening pozwoliły mu jednak powrócić do zdrowia i planowania dalszych górskich wypraw. A przed nim były trzy himalajskie ekspedycje, na które pojechał jako kierownik.

Himalaje
W 1979 r. kierował śląską wyprawą na Lhotse. 9 października stanął na szczycie wraz z Januszem Barankiem, Stanisławem Cholewą i Robertem Niklasem.

W 1982 r. poprowadził na Makalu wyprawę , której celem było wytyczenie nowej drogi, lewą częścią zachodniej ściany. 10 października inny uczestnik wyprawy, Andrzej Czok, samotnie osiągnął wierzchołek. Bilczewski podczas tej ekspedycji doszedł do wysokości 7600 m.

Na przełomie 1984-1985 kierował zorganizowaną przez Klub Wysokogórski Gliwice wyprawą na Dhaulagiri. Ekspedycja zakończyła się sukcesem - 21 stycznia 1985 r. Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka dokonali pierwszego zimowego wejścia. Bilczewski brał udział w akcji górskiej do wysokości 6200 m.

Od 1972 r. pełnił funkcję prezesa Klubu Wysokogórskiego w Gliwicach. Od 1980 r. był członkiem Zarządu PZA oraz przewodniczącym Komisji Sportowej. Pełnił także funkcję wiceprezesa PZA.

W 1987 r. dokonał znaczących zmian w swoim życiu. Zrezygnował z pracy zawodowej na rzecz pracy literackiej i szkoleniowej oraz został szefem Centralnego Ośrodka Szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu Betlejemka na Hali Gąsienicowej.

Jest autorem książek Lhotse czwarta góra Ziemi i Alpiniści (1987) oraz współautorem W górach Alaski i Kanady (1977). Pisywał do czasopism i publikował prace naukowo-techniczne. Wygłaszał także prelekcje.

Za swoje osiągnięcia został odznaczony złotym medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

27 września 1987 r. wracał motocyklem z Tatr. Na drodze w Murzasichlu nagle zasłabł i zmarł.

Anna Makowska

Źródła:
- Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
- z-ne.pl/t,haslo,331,bilczewski_adam.html
- pza.org.pl/download/taternik/315584.pdf
- pza.org.pl/download/taternik/329677.pdf