Marek Kamiński urodził się 24 marca 1964 r. w Gdańsku. Jest polarnikiem, alpinistą, żeglarzem, kajakarzem, podróżnikiem, pisarzem i przedsiębiorcą. Studiował filozofię i fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jest założycielem Fundacji Marka Kamińskiego.

Marek Kamiński, źr. www.facebook.com/MarekKaminskiExplorerMarek Kamiński, źr. www.facebook.com/MarekKaminskiExplorer

Pierwszy człowiek, któremu udało się zdobyć oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz. 23 maja 1995 r. wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, zaś 27 grudnia samotnie stanął na biegunie południowym.

Podróżował po wielu krajach świata, a podróże te przybierały różne formy – samotne wyprawy, rejsy statkiem, jachtem, katamaranem, kajakiem, na nartach, autostopem…

W 1997-98 na Antarktydzie samotnie przetrawersował Góry Ellswortha oraz zdobył Mount Vinson. W wyprawie brali udział Leszek Cichy, Anna Czerwińska, Kuba Jakubczyk, Jacek Jezierski, Janusz Majer i Wojciech Ostrowski. W 1998 r. wraz z Leszkiem Cichym wszedł na Kilimandżaro, ponownie na jego wierzchołku stanął w 2001 r. Także w 1998 r. wszedł na Górę Kościuszki i wraz z Børge Ouslandem zdobył Huayna Potosi (6088 m) w Boliwii. W 2001 wspinał się w centralno-wschodniej części Dolomitów. W 2008 r. wszedł na najwyższy szczyt Grenlandii - Gunnbjørn (3694 m), wraz z Leszkiem Cichym, Tomaszem Walkiewiczem, Mirosławem Polowcem i Ryszardem Rusinkiem. Tego samego roku, ponownie z Leszkiem Cichym, stanął na szczycie Mont Blanc.

Jest autorem i współautorem kilkunastu książek i artykułów, a także współrealizatorem filmów reportażowych. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność.

Jubilatowi życzymy wszelkiej pomyślności!

Anna Makowska

Źródła:
- Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
- www.marekkaminski.com
- Wikipedia