Andrzej Bieluń urodził się 8 kwietnia 1946 r. w Gdyni, zginął 24 grudnia 1983 r. na Api w Himalajach. Alpinista i speleolog. Był jednym z założycieli i działaczy Speleoklubu Morskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Andrzej Bieluń, źr. kwtrojmiasto.plAndrzej Bieluń, źr. kwtrojmiasto.pl

W 1978 r. uczestniczył w wyprawie w Pamir, gdzie wszedł na Szczyt Lenina.

Himalaje
2 lipca 1979 – Rakaposhi – pierwsze wejście północno-zachodnią granią. Była to wyprawa polsko-pakistańska, zorganizowana przez Klub Wysokogórski w Warszawie i Speleoklub Morski z Gdyni.
25 lipca 1980 – Yazgil Dome – pierwsze wejście.
26 lipca 1980 – Distaghil Sar Wschodni – pierwsze wejście, południowo-zachodnią ścianą.

Dziewicze szczyty Distaghil Sar Wschodni oraz Yazgil Dome zostały zdobyte przez uczestników wyprawy zorganizowanej przez Speleoklub Morski PTTK w Gdyni. Warto podkreślić fakt, że wierzchołki zostały osiągnięte przez wszystkich pięciu członków ekspedycji: Andrzeja Bielunia, Jacka Gronczewskiego (lekarza), Ryszarda Kowalewskiego (kierownika), Tadeusza Piotrowskiego i Jerzego Tillaka, w czasie dwutygodniowej działalności górskiej.

1981 – Dunagiri – bez wejścia.
1982 – Nanga Parbat – próba wytyczenia nowej drogi południowo-wschodnim filarem w ścianie Rupal. Była to międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Karla Herrlighoffera.
Wiosna 1983 – Himalchuli – bez wejścia. W wyprawie pod kierownictwem Tadeusza Piotrowskiego wzięli udział: Andrzej Bieluń, Wojciech Jedliński, Ryszard Kowalewski i Jacek Gronczewski. Wyprawa nie osiągnęła wierzchołka z powodu złych warunków atmosferycznych i niedostatecznej ilości czasu.
1983 – Nun – bez wejścia. Kierownikiem wyprawy był Eugeniusz Temlak.

W 1983 r. brał udział w zorganizowanej przez Klub Wysokogórski w Katowicach wyprawie, której kierownikiem był Tadeusz Piotrowski. Celem było pierwsze zimowe wejście na Api (7132 m) w Himalajach. Bieluń na szczycie stanął w nocy z 24 na 25 grudnia. Zginął podczas schodzenia w nocnej wichurze. Miał 37 lat.

 Anna Makowska

Źródła:
-Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
-www.8000ers.com
-Taternik 1/1984
-Taternik 2/1982
-Taternik 4/1980
-tadeuszpiotrowski.danutapiotrowska.pl
-wspinanie.pl/2010/07/historia-polskiego-wspinania-karakorum-czi-lata-1969-1980
-zakopanedlaciebie.pl/pl/polecamy/alpinisci-z-nizin-zdobywcami-himalajskich-szczytow-.html