Zbigniew Piotrowicz urodził się 1 czerwca 1958 r. w Szprotawie. Jest taternikiem, instruktorem alpinizmu, podróżnikiem i publicystą. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez 7 lat kierował Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, następnie zajął się działalnością polityczną i samorządową (radny miasta, zastępca burmistrza Lądka-Zdroju). Był pomysłodawcą i organizatorem Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady.

Zbigniew Piotrowicz, fot. Marek Arcimowicz, źr. zakopanedlaciebie.plZbigniew Piotrowicz, fot. Marek Arcimowicz, źr. zakopanedlaciebie.pl

Działalność wspinaczkową w Tatrach prowadzi od 1981 r., a na swoim koncie ma takie przejścia jak droga Wachowicza na Mnichu i Kant Filara Kazalnicy Mięguszowieckiej, zaś zimą pokonał Komin Pokutników na Buczynowej Strażnicy.

Ponadto, wspinał się na Bałkanach, w Alpach, Atlasie Wysokim, Górach Skalistych, Tienszanie oraz Himalajach.

W 1995 r. pojechał na kierowaną przez J. Żurawskiego Poznańską Wyprawę w Tien-szan, w ramach której dokonał wraz z Andrzejem Dutkiewiczem i Zbigniewem Trzmielem pierwszego wejścia na Pik Edelweiss (6100 m). Na swoim koncie ma także samotne wejście na Pik Czetyrioch (6400 m) w Pamirze, Kang Yaze West (6350 m) z Mieczysławem Krywienko w Himalajach Ladakhu i Parchamo (6273 m) w Nepalu, wraz z M. Krywienko i Januszem Mazurem.

Napisał autobiografię Moje PaGóry, jest współautorem przewodnika Skałki Lądeckie. Publikował artykuły m.in. w Taterniku (którego był też redaktorem naczelnym) i biuletynie klubowym Luuuz! w Poznaniu.

Jubilatowi życzymy wszelkiej pomyślności!

Anna Makowska

Źródła:
- Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
- Wikipedia