Monika Witkowska – podróżniczka, żeglarka, zdobywczyni Korony Ziemi, dziennikarka i autorka książek. Jej pasją są podróże: przede wszystkim rejsy morskie i oceaniczne oraz oczywiście wyprawy w góry. To jednak nie wyczerpuje zainteresowań Witkowskiej, która także nurkuje, uprawia windsurfing, narciarstwo, snowboard, a w przeszłości również sporty powietrzne.

Urodziła się 13 lipca 1966 r. Studiowała Zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowo zajmuje się dziennikarstwem – pisze o podróżach i aktywnym spędzaniu czasu, współpracowała m.in. z takimi gazetami i pismami jak: Dziennik, Extremium, Gazeta Wyborcza, Góry, Jachting, National Geographic, N.P.M., Olivia, Obieżyświat, Podróże, Poznaj Świat, Puls Biznesu, Rzeczpospolita, SkiMagazyn, Sukces, Twój Styl, Wiadomości Turystyczne, Witaj w Podróży, Viva, Voyage, Żagle. Jest także pilotem wycieczek zagranicznych i przewodnikiem na wyprawach trekkingowych. Prowadzi prelekcje, szkolenia i wykłady motywacyjne.

Jej motto życiowe to słowa Marka Twaina: Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań, złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj! Śnij! Odkrywaj!

Lubi podróżować - spontanicznie, często samotnie i autostopem. Odwiedziła około 180 krajów na wszystkich kontynentach.

Alpinizm
23 maja 2013 r., jako dziesiąta Polka, zdobyła szczyt Mount Everestu, co uważa za swoje największe osiągnięcie górskie. Weszła także Elbrus, Aconcaguę, w 2014 r. na Denali, Piramidę Carstensza i Górę Kościuszki, w 2015 r. na Masyw Visiona i tym samym zakończyła zdobywanie Korony Ziemi. Ponadto, wspięła się m.in. na Ama Dablam w Himalajach, Matterhorn i Mont Blanc w Alpach, Ararat w Turcji, wulkany Cotopaxi i Chimborazo w Ekwadorze, Margheritę w Afryce.

Monika Witkowska, źr. FacebookMonika Witkowska na szczycie Everestu, źr. Facebook

Żeglarstwo
W 2003 r. odbyła dwumiesięczny rejs na jachcie „Stary”. Opłynęła wtedy przylądek Horn (w sumie opłynęła go dwukrotnie) i dotarła do polskiej stacji antarktycznej. W 2010 r. wzięła udział w trzymiesięcznym rejsie na jachcie „Solanus”. W tym czasie pokonała Przejście Północno-Zachodnie (od Grenlandii na Alaskę). W 2011 r., wraz ze Szwedem Borje Ivarssonem, w trakcie trzymiesięcznego rejsu arktycznego, na małym jachcie „Anna”, opłynęła Czukotkę. Pływała też m.in. na „Darze Młodzieży”, „Fryderyku Chopinie”, „Pogorii”, „Zawiszy Czarnym”.

Laureatka nagród podróżniczych, dziennikarskich, sportowych i innych.

Jubilatce życzymy wszelkiej pomyślności!

Anna Makowska

Źródła:
- www.monikawitkowska.pl