Ryszard Gajewski urodził się 5 października 1954 r. w Zakopanem. Mechanik z zawodu, taternik, alpinista, himalaista, instruktor alpinizmu PZA i narciarstwa PZN, ratownik TOPR, od 1977 r. przewodnik tatrzański oraz międzynarodowy przewodnik wysokogórski UIAGM IVBV. Zdobywca dwóch ośmiotysięczników.

Ryszard Gajewski -  fot. Henryk Przondziono, źr. www.zakopaneportal.plRyszard Gajewski - fot. Henryk Przondziono, źr. www.zakopaneportal.pl

Do 13 roku życia jeździł na nartach, jednak poważny wypadek na zawodach i półtoraroczny pobyt w szpitalu, a później długa rehabilitacja wykluczyły go z tego sportu. W wieku 15 lat zaczął interesować się górami, wtedy jego ojciec, także przewodnik i ratownik górski, zabrał go na wspinaczkę północnym filarem Świnicy. Później, przeszkolony przez ojca, działał w górach już na własną rękę.

Wspinaniem w Tatrach zajął się w 1970 r. Na swoim koncie ma m.in. w 1973 r. powtórzenie trzech dróg na północnej ścianie Kazalnicy Mięguszowieckiej i kilka pierwszych przejść letnich i zimowych, w tym nową drogę na Zadniej Baszcie.

W 1977 r. wspinał się w Dolomitach, w 1978 r. w Pamirze, w 1988 r. Andach Kolumbijskich i kilkakrotnie w Himalajach.

Ryszard Gajewski - źr. podroze.onet.plRyszard Gajewski - źr. podroze.onet.pl

Wziął udział w siedmiu wyprawach w Himalaje, gdzie stanął na szczycie trzech wierzchołków.

1979 – Ngadi Chuli, in. Peak 29 (7871 m) – z Maciejem Pawlikowskim, pierwsze potwierdzone wejście. Szczyt zdobyli zachodnim filarem, w ramach polskiej wyprawy pod kierownictwem Ryszarda Szafirskiego. Gajewski do dziś uważa to za swoje największe górskie osiągnięcie.
1980 – Mount Everest (8848 m) – udział w podwójnej (zimowej i letniej) wyprawie. 17 lutego Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy dokonali pierwszego wejścia zimowego. Wiosną, w trakcie wytyczania nowej drogi na południowej ścianie, pokonał wraz z Jerzym Kukuczką barierę skalną na wysokości 8200 m o trudnościach V.
1981 – Annapurna (8091 m) – wyprawę kierowaną przez Ryszarda Szafirskiego zorganizował Klub Wysokogórski w Zakopanem. W trakcie tej ekspedycji wytyczono nową drogę na południowej ścianie. 23 maja Berbeka i Bogusław Probulski stanęli na środkowym wierzchołku Annapurny.
12 stycznia 1984 – Manaslu (8156 m) – Gajewski wraz z Berbeką dokonali pierwszego wejścia zimowego. Wyprawę zorganizował Zakopiański Klub Wysokogórski, a kierownikiem był Lech Korniszewski. 11 grudnia 1983 r. doszło do wypadku, w okolicach Turni Messnera zginął filmowiec Stanisław Jaworski.
1986 – Czo Oju (8201 m) – wejście nową drogą lewym żebrem ściany południowo-zachodniej, z Pawlikowskim.
2009 – Dhaulagiri (8167 m) – kierownik wyprawy zorganizowanej z okazji 100-lecia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Równolegle na Białej Górze działała polsko-słowacka wyprawa kierowana przez Piotra Morawskiego, który wpadł do szczeliny poniżej obozu I. Gajewski podjął decyzję o przerwaniu ekspedycji i włączeniu się do akcji ratunkowej. Niestety himalaisty nie udało się uratować.

W kwietniu 1988 r. wspinał się w Andach Kolumbijskich. Był wówczas kierownikiem sześcioosobowej polsko-kolumbijskiej wyprawy, działającej w grupie górskiej Sierra Nevada de Cocuy. Dokonał wejścia nową drogą na Ritta Cuba Blanca (5 410 m). Wyprawa zakończyła się tragicznie. Nagłe oberwanie się fragmentu lodowca sprawiło, że towarzyszący mu Marek Danielak i Jairo Guerrero spadli w przepaść i zginęli.

Gajewski wspomina tragiczną śmierć przyjaciela w Andach: http://sport.wp.pl/kat,137876,title,Sektor-Gosci-6-Gajewski-wspomina-tragiczna-smierc-przyjaciela-w-Andach-cz-34,wid,16964091,wiadomosc.html

24 października 2009 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, za wykazaną odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Solenizantowi życzymy wszelkiej pomyślności!

{youtube}YB7boqNc4ms{/youtube}

Ryszard Gajewski w pracy

{youtube}k7XsPmsmBik{/youtube}

Anna Makowska

Źródła:
- Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
- z-ne.pl/t,haslo,1249,gajewski_ryszard.html
- www.zakopaneportal.pl/z-ryszardem-gajewskim-o-gorach
- Taternik