Marek Danielak urodził się 23 listopada 1952 r. w Łochowie, zginął 19 kwietnia 1988 r. w Andach Kolumbijskich. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze, Andach i Himalajach. Jest zdobywcą ośmiotysięcznika Cho Oyu.

Przygodę ze wspinaniem zaczął w 1971 r. W Tatrach pokonał wiele trudnych dróg, zarówno latem jak i zimą. Do niego należy m.in. pierwsze przejście zimowe zachodniej ściany Mnicha Małołąckiego. W Alpach m.in. przeszedł wraz z Janem Fiałkowskim i Jackiem Kozaczkiewiczem drogę l'Esprit d'Escalier na zachodniej ścianie Petit Dru. Miało to miejsce latem 1983 r. Wspinał się też Pamirze. Latem 1984 r. odbywał się Międzynarodowy Obóz Alpinistyczny „Pamir 84”, w którym wzięli udział także Polacy. Danielak wraz z Mirosławem Dąsalem i Lechem Kiedrowskim weszli na Pik Komunizmu (7495 m) drogą Tadżyków. Było to trzecie, a całościowo drugie przejście tej drogi. Uznano je za najlepszy wy­nik całego obozu.

W Himalajach brał udział w wyprawach na ośmiotysięczniki Manaslu (8156 m) i Cho Oyu (8201 m).

W 1983 r. Klub Wysokogórski w Zakopanem zorganizował zimową ekspedycję na Manaslu (8156 m). Była to jedna z imprez towarzyszą­cych obchodom 75-lecia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 12 stycznia 1984 r. Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski dokonali pierwszego zimowego wejścia. Danielak osiągnął wysokość 7000 m.

fot. z archiwum Ryszarda Gajewskiego, źr. off.sport.pl
Uczestnicy zimowej wyprawy na Manaslu. Zdjecie zrobione w bazie. Od lewej w górnym rzędzie: Zbigniew Młynarczyk, Bogusław Probulski, Marek Danielak, Maciej Berbeka, Ryszard Gajewski i Lech Korniszewski; w dolnym rzędzie: Andrzej Machnik, Włodzimierz Stoiński, Andrzej Osika i Maciej Pawlikowski
fot. z archiwum Ryszarda Gajewskiego, źr. off.sport.pl

W 1986 r. pojechał na Cho Oyu. 3 maja wraz z Andrzejem Osiką dotarł na wierzchołek nową drogą. Sukces ten podzielili z Gajewskim i Maciejem Pawlikowskim, którzy szczyt osiągnęli 29 kwietnia i Piotrem Konopką, który wszedł solo 1 maja. W czasie zejścia Danielak ciężko zachorował, ale opieka doktora Lecha Korniszewskiego uratowała mu życie.

W kwietniu 1988 r. wspinał się w Andach Kolumbijskich. Kierownikiem polsko-kolumbijskiej wyprawy był Gajewski. Alpiniści działali w grupie górskiej Sierra Nevada de Cocuy, gdzie wspinali się nową drogą, północną ścianą na Ritacuba Blanco (5410 m). Zaledwie 80 m od wierzchołka doszło do nagłego oberwania się fragmentu lodowca, w wyniku którego Danielak i jego kolumbijski towarzysz Jairo Guerrero spadli w przepaść i zginęli. Gajewski uniknął śmierci i wyszedł z tego zdarzenia praktycznie bez szwanku, został natomiast bez sprzętu, bez rękawiczek i czapki, w podartej kurtce. Samotnie pokonał pozostały dystans i stanął na szczycie. Ciała Danielaka i Kolumbijczyka odnaleziono pod ścianą i tam też zostali pochowani.

Tak Gajewski wspomina tragiczną śmierć Danielaka

Anna Makowska

Źródła:
- Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu tom VI, Wydawnictwo Stapis
- www.nyka.home.pl/glos_sen/pl/200309.htm
- pza.org.pl/download/taternik/324012.pdf
- publications.americanalpineclub.org/articles/12198724001/Asia-Nepal-Cho-Oyu-Southwest-Buttress