Łańcuch górski Ameryki Północnej

Ośnieżone górskie pejzaże, raj dla miłośników „białego szaleństwa”, rozległe i przepiękne krajobrazy, fantastyczne, ryczące wodospady, aktywne gejzery, ale i ogromne pola pszenicy, bydło, bizony, grizzly itd. To stąd właśnie pochodzi słynny Miś Yogi...

Góry Skaliste - z angielskiego to Rocky Mountains.
Po francusku, nazwa ta brzmi:
Montagnes Rocheuses.
Chodzi tu o wschodnią część Kordylierów (od rzeki Liard w Kolumbii Brytyjskiej do rzeki Rio Grande w stanie Nowy Meksyk).
Najwyższy szczyt w ogóle – Mount Elbert (4401 m n.p.m.) - leży w amerykańskim stanie - Kolorado.
Najwyższy szczyt w części kanadyjskiej – Mount Robson (3954 m n.p.m.)
Kordyliery – chodzi o łańcuch górski w zachodniej części Ameryki Północnej. Rozciągłość południkowa łańcucha to około 8 000 km, od Cieśniny Beringa na północy po Kanał Panamski na południu.
Góry Skaliste (ze względu na swoje położenie na dość dużym obszarze) gwarantują zarówno super widoki i panoramy, przestrzeń oraz przebogaty świat fauny i flory. Wymienić tu można chociażby parki narodowe takie jak:
Park Narodowy Gór Skalistych,
Park Narodowy Yellowstone,
Park Narodowy Waterton Lakes,
Park Narodowy Yoho.
W Górach Skalistych wydobywa się sporo surowców mineralnych. M.in.:
węgiel kamienny,
ropę naftową,
rudy żelaza,
kobalt,
złoto,
srebro.
W przeważającej mierze góry te zbudowane są z paleozoicznych i mezozoicznych sfałdowanych skał osadowych i wulkanicznych poprzecinanych uskokami wypiętrzonymi w końcu kredy.
Góry Skaliste Kanady mają rzeźbę typowo polodowcową z ostrymi graniami, cyrkami i żłobami. Pokrywają je współczesne lodowce. Są bardziej ostre, wyraźniejsze i ciekawsze. Wynika to w dużej mierze z położenia geograficznego, naświetlenia i geologicznej historii.
Ciekawa jest też historia tutejszej rodzimej cywilizacji i jej relacje z Europejczykami.
Otóż, pierwsi ludzie pojawili się tu w czasach epoki lodowcowej. Trudnili się oni głównie myślistwem – wtedy polowano m.in. na mamuty!
Względny spokój panował aż do końca XIX w. - kolonizatorzy prowadzili handel wymienny z lokalną ludnością (cenne były m.in. koce, futra, biżuteria).
Prawdziwe problemy zaczęły się dopiero w latach 80. XIX w. w związku z budową linii kolejowej łączącej Pacyfik z Atlantykiem.
Reasumując:
Dzikość tych gór łączy się z niezwykle rozwiniętą infrastrukturą. Obok drogich, ekskluzywnych hoteli, restauracji czy sklepów, powstały też wysokiej jakości kempingi i pola namiotowe.


 


Bartek Michalak 

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://sklepgorski.pl/,
https://encyklopedia.pwn.pl/,
https://bissole.pl/,
http://www.tygodnikplus.com/,
Wikipedia.