Mówi się też Alpy Dynarskie. Leżą na Półwyspie Bałkańskim (w Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, Kosowie i Albanii).

Najwyższy szczyt tych gór to Maja e Jezerces (2694 m n.p.m.) - znajduje się w północnej Albanii, jest piątym co do wysokości szczytem tego kraju.
Nazwa tej najwyższej góry pochodzi od jezior znajdujących się w okolicy. Szczyt sam w sobie jest po pierwsze wysoki (jego zdobycie wymaga kondycji od turysty i odpowiedniego przygotowania), ale i niebezpieczny. Problemem jest również duże zagrożenie skruszenia skał, czego wynikiem mogą być różne niebezpieczne sytuacje. Ponadto, nawet latem, na górze utrzymuje się w niektórych miejscach śnieg i temperatura jest zaskakująco niska.
Największe miasto w rejonie tych gór to Split – stolica Bośni i Hercegowiny.
Góry Dynarskie choć nazywane „Alpami Dynarskimi”, Alpami sensu stricto jednak nie są!
Ogólnie rzecz ujmując, Góry Dynarskie to największy rejon górski w Europie – po Alpach i Górach Skandynawskich.
Rejon ów został sfałdowany podczas orogenezy alpejskiej.
Gdy chodzi o przyrodę, to jest ona tu niezwykle urozmaicona – nadmorska, górska i kontynentalna. Na ogólny krajobraz i cały ekosystem wpływa regularny wypas kóz i owiec. Nie brakuje tu gatunków endemicznych (głównie w świecie zwierząt). Żyją również niedźwiedzie, wilki, lisy, jelenie, kozice, dziki, a także węże i jaszczurki.
Dosyć często można usłyszeć, że rejon Gór Dynarskich to swego rodzaju europejskie „odludzie” - dzikość, przestrzeń i tajemnice... Sprawiają wrażenie tych niedostępnych i surowych, a jednocześnie zapewniają styczność z wieloma kulturami, różnorodność oraz wielość barw, melodii,
a nawet zapachów i smaków.
Najczęściej jednak odwiedzane są te Góry Dynarskie, które leżą w Chorwacji. Przyjazd tu pozwala połączyć zarówno wyprawę nad morze, jak i w góry. Ta bliskość morza i nadmorskich kurortów jest niewątpliwie ogromną zaletą – też te, które położone są na jednej z wielu znajdujących się w okolicy wysp i wysepek.
Ciekawą sprawą jest tutaj klimat:
Z powodu specyficznej lokalizacji tego pasma, istnieje tu granica klimatyczna (strefa podzwrotnikowa i umiarkowana ciepła oraz wilgotna i kontynentalna sucha podzwrotnikowa). Średnia temperatura w styczniu od –7°C do 5°C (na południowym zachodzie), a w lipcu 15–19°C. Roczna suma opadów na wschodzie 800–1000 mm. Podczas gdy na zachodzie wynosi ona 1200–2500 mm lub więcej. Występuje tu silnie wiejący wiatr bora - powoduje silne spadki temperatury (nawet o 20°C).
Wspomniany wiatr Bora to chłodny, suchy i porywisty wiatr katabatyryczny. Powoduje on spadek wilgotności.
Ogólnie wiatry katabaryczne to wiatry spływające z pochyłości wzgórz lub z lodowca.
Podobnie jak Alpy, Góry Dynarskie również są stosunkowo młode. Ale ich krajobraz jest już zupełnie inny. Dominują tu w miarę łagodne grzbiety, a często wręcz zdarzają się płaskowyże. W Górach Dynarskich obserwowane są zjawiska krasowe w skali, jaką trudno znaleźć gdziekolwiek indziej na świecie - są zatem podziemne jeziora, a także jaskinie! Oprócz tego, warto zwiedzić takie miasta jak Split czy Dubrownik, a także np. Jeziora Plitwickie lub Park Narodowy KRK, wąwozy, kaniony (głównie te w Paklenicy).
Gdy zaś chodzi o polecane szczyty, warto wybrać się na:
• Bobotov Kuk (2523 m n.p.m.) w masywie Durmitor w Czarnogórze,
• Deravica (2656 m n.p.m.) znajdującą się na granicy Albanii i Kosowa,
• Maja e Jezercës - najwyższy szczytem w całych Górach Dynarskich.
• Dinara - najwyższy szczyt w Chorwacji (1831 m n.p.m.),
• Vaganski Vrh (1757 m. n.p.m.).
Wszystkie one, a także rozliczne inne szlaki piesze i rowerowe gwarantują niesamowite widoki, panoramy i krajobrazy, choć wielokrotnie są wymagające (szczególnie kondycyjnie).
 

 Bartek Michalak

Źródła:
https://www.eurogory.com/gory_dynarskie.php,
https://climb.pl/,
https://goryiludzie.pl/
https://encyklopedia.pwn.pl/
Wikipedia.