Idealne miejsca na górskie wędrówki.

Zarówno dla tych mniej wprawionych i doświadczonych turystów jak i tych prawdziwych smakoszy gór i miłośników samotnych wycieczek.

Zacznijmy zatem od Małej Fatry:
Jest to pasmo górskie znajdujące się na Słowacji w Karpatach Zachodnich, a najwyższym punktem jest tutaj szczyt o nazwie Wielki Krywań (1709 m n.p.m.).
Płynąca w okolicy rzeka Wag dokonuje przełomu Małej Fatry dzieląc ją na:
Małą Fatrę Luczańską,
Małą Fatrę Krywańską.
Mała Fatra jest czwartą co do wysokości częścią Karpat.
Budową geologiczną przypomina bardzo Tatry Zachodnie.
Sporo tutaj formacji skalnych, wąskich wąwozów czy jaskiń. Chociaż z drugiej strony – nie brakuje rozległych hal i głębokich dolin porośniętych lasami.
Gdy chodzi o świat zwierzęcy, występują tu niedźwiedzie, wilki, jelenie i rysie. Stwierdzono tu również obecność ok. 120 gatunków różnych ptaków.
Większość obszaru wschodniej części Małej Fatry (Krywańskiej Małej Fatry) jest objęta ochroną jako Park Narodowy Mała Fatra.
Tereny te od dawna już przyciągały uwagę ludzi. Na początku byli to pasterze i myśliwi. Obecnie (ze względu na ładne widoki i rozbudowane zaplecze turystyczne) spotkać tu można wielu wycieczkowiczów.
Głównym miejscem wypadowym w Krywańską Fatrę jest miejscowość Terchowa (znajdują się tu hotele, domy wycieczkowe, prywatne kwatery).
Jest tu też kilka górskich schronisk, a cały rejon Małej Fatry należy do jednego z najlepiej zorganizowanych miejsc do uprawiania „białego szaleństwa” - wielu narciarzy z Polski również tutaj przybywa.
Co do Wielkiej Fatry:
To również pasmo górskie, które leży na Słowacji w Karpatach Zachodnich – między Małą Fatrą, a Tatrami Niżnymi.
Są bardzo dziewicze i bezludne. Charakteryzują się również długimi halami, widokowymi grzbietami, głębokimi dolinami oraz licznymi formacjami skalnymi.
Porównuje się ją do polskich Bieszczadów. Utworzono tu Park Narodowy Wielka Fatra. Najwyższy szczyt Wielkiej Fatry Ostredok – liczy 1592 m n.p.m.

 


 


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://manawpodrozy.pl/,
Wikipedia.