Mowa tu o najwyższym szczycie w Anglii.

Ten kraj, w całości położony na wyspie może „poszczycić się” swoim najwyższym wierzchołkiem, którego wysokość wynosi „aż” 978 m n.p.m. Jest on dopiero trzynastym pod względem wysokości szczytem Wysp Brytyjskich. Góra znajduje się na terenie Parku Narodowego – Lake District.
Park ów powstał w 1951 r. i ma na celu ochronę górzystego obszaru, występujących tu jezior i miejsc kulturowych.
Największym jeziorem w Parku, a zarazem największym jeziorem Anglii jest jezioro Windermere.
Natomiast sam top Scafell Pike jest skalisty. Pełno tu różnego rodzaju kamieni i głazów średniej wielkości, a także kopczyków, spontanicznie układanych przez docierających tu turystów.
Dużym też wyzwaniem dla każdego turysty jest pokonanie prawie 900 m różnicy poziomów. Pamiętajmy, że jesteśmy w Anglii i wspinamy się z poziomu morza!
W drodze na szczyt przyjdzie nam przekraczać strumień Lingmell Gill, co po obfitych opadach może być trudne.
I tak ku przestrodze:
Mała wysokość niech nikogo nie zgubi!
W drodze na szczyt ciągle zdarza się, że ktoś potrzebuje pomocy, pobłądził, doznał kontuzji, a nawet zaginął! Po prostu szczyt jest dość trudny orientacyjnie, a okoliczne ukształtowanie terenu i krajobrazy – najczęściej rozległe łąki, nie ułatwią sprawy. Oprócz tego, gwałtownie i bez jakichkolwiek wcześniejszych oznak zmienia się tu pogoda.
Ten najwyższy szczyt Anglii stanowi zarazem jeden z trzech brytyjskich szczytów górskich (obok Snowdona – najwyższa góra Walii, 1085 m n.p.m. i Bena Nevisa – najwyższa góra Szkocji, 1344 m n.p.m.) wchodzących w skład National Three Peak Challenge. Chodzi o taki rodzaj wyprawy indywidualnej lub grupowej, która polega na zdobyciu trzech najwyższych gór w Anglii, Walii i Szkocji w czasie nie dłuższym niż 24 h.
Ben Nevis jest jednocześnie najwyższym szczytem Wysp Brytyjskich.
Opisywane miejsca przyciągają pieszych turystów. Łagodne wzniesienie, „sielskie anielskie” widoki przypadną do gustu niejednemu. Miłośnicy wspinaczki zbyt wiele tutaj jednak nie zrobią.
Mogą oni natomiast odwiedzić inne miejsca, np.:
– Dancing Ladge (to tylko fragment przepięknego pasma klifów zlokalizowanych w hrabstwie Dorset),
– Park Narodowy – Snowdonia (leży w północno-zachodniej części Walii),
– Brimham Rocks (znajduje się w Anglii, w hrabstwie North Yorshire).
I jeszcze raz, dla podsumowania:
Góry Wielkiej Brytanii wysokie nie są. Wejścia na tamtejsze szczyty nie są jakimś wielkim, karkołomnym wyzwaniem. Biorąc jednak pod uwagę cały krajobraz tego miejsca, przestrzeń, bezkres, klify, wody, łąki itp. bycie tam, spacerowanie dostarcza tylu wrażeń i tak niesamowitej dawki pozytywnej energii, że jeśli nadarzy się okazja by tam pojechać, absolutnie każdy jeden i bez wyjątku powinien to zrobić!


 

 


Bartek Michalak