Tak brzmi nazwa pieszego szlaku turystycznego części reglowej Tatr Zachodnich. Pomysłodawcą całej trasy był Mieczysław Kowalewskiego – zoolog, miłośnik i znawca Tatr. Trasa ta została wytyczona przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1900-1901 r.

Ścieżka początkowo nazywana była „Za Reglami” i wiodła do Doliny Kościeliskiej. Następnie szlak ów został przedłużony i dziś prowadzi przez Przysłop Miętusi do Doliny Chochołowskiej. Nadano mu wówczas imię Józefa Oppenheima.

Józef Oppenheim - polski narciarz żydowskiego pochodzenia, taternik, ratownik górski, wieloletni naczelnik TOPR.

1408regle
fot. źródło zdjęcia - Wikipedia, Przysłop Miętusi, widok z Polany Stoły

Po Orkanie Ksawerym (grudzień 2013 r.), szlak na odcinku Dolina Kościeliska – Dolina Chochołowska został zamknięty dla ruchu turystycznego ( tak do lipca 2016 r.).

Ścieżka nad Reglami przebiega przez kilka przełęczy należących do tzw. pseudosynkliny reglowej. W niektórych miejscach rozciągają się panoramy:

-Zakopanego,

-Giewontu,

-Czerwonych Wierchów.

Głównie szlak ten przechodzony jest na krótkich odcinkach. Stanowi on bowiem dogodne połączenie między tatrzańskimi dolinami.

Synklina – to w geologii wklęsły fałd.

Cała trasa zaczyna się na Kalatówkach. Mijamy zbocza Małej Krokwi, droga często zakręca, jest czasem stroma i bardzo wąska. Przechodzi obok turniczek, przez Sarnią Skałę (skąd jak „na dłoni” widać Giewont). Nie brakuje tu kilku drewnianych kładek. Na trasie Ścieżki nad Reglami znajduje się bufet-herbaciarnia – można tu kupić jedzenie lub picie.

Wędrówka Doliną Grzybowiecką, Wielką Polanę Małołącką, skąd rozciąga się widok na:

-Mały Giewont,

-Siodłową Turnię,

-Mnichowe Turnie,

-Wielką Turnię,

-Pośrednią Turnię.

Trawersujemy też dolne zbocza Czerwonego Gronnika.

Ścieżka nad Reglami kończy się prawie w połowie Doliny Chochołowskiej. W międzyczasie przechodzimy przez nad wyraz śliczną Polanę Jamy, gdzie także ujrzymy chatkę-schronienie.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).