Według legendy jeszcze w XVII w. za najwyższy szczyt Tatr uważano Sławkowski Szczyt.

Sławkowski Szczyt jest jednym z najwyższych szczytów w całych Tatrach – 2453 m n.p.m. Znajduje się w bocznej grani Tatr Wysokich, przy Małej Wysokiej. Sławkowski Szczyt charakteryzuje jedna z największych w Tatrach wysokości względnych.
Gerlach natomiast to najwyższy szczyt całych Tatr i całych Karpat i jednocześnie Słowacji – 2655 m n.p.m. Należy tym samym do Korony Europy oraz do Wielkiej Korony Tatr.
Góry – majestatyczne i niewzruszone...
Tymczasem ich wygląd, krajobraz i otoczenie się zmieniają...
Ruchy górotwórcze, czynnik wiatru, nachodzenie na siebie płyt tektonicznych itp.
To wszystko trwa bardzo, bardzo długo, ale w efekcie mamy takie twory jak np. Tatry.
Zachodzą jednak też i takie zjawiska, które ten górski krajobraz zmieniają niezwykle gwałtownie. Są to chociażby silne, porywiste i niszczycielskie wiatry czy skalne obrywy. Dosyć duży wpływ na kształtowanie się górskiego krajobrazu (w Tatrach) ma przez ostatnie lata również (i niestety) kornik drukarz.
A mowa o tym dlatego, bo według legendy jeszcze w XVII w. za najwyższy szczyt Tatr uważano właśnie Sławkowski Szczyt. Miał mieć rzekomo ponad 2700 m n.p.m. Fakt faktem, że przyrządy pomiarowe w ówczesnym czasie były niezwykle prymitywne i błędy zdarzały się często.
Ale z drugiej strony (Według podań było to 6 sierpnia 1662 r.), Tatry nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Ponoć Sławkowski Szczyt popękał i z impetem runął w dół.
Można w to wierzyć lub nie – w końcu to „tylko” opowieści...
Biorąc jednak pod uwagę wygląd tej góry i porozrzucane skalne bloki w partiach szczytowych, coś na rzeczy chyba jest...

 

Bartek Michalak
Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Wikipedia.