Jazda kolejką to jakby taki emocjonujący "przelot" nad górami na drugi co do wielkości szczyt w Tatrach i słynący ze wspaniałej panoramy (Łomnica, ok. 2634 m n.p.m.). Szczególnie imponujące wydają się być masywy Lodowego i Kieżmarskiego.

Kolej linowa na Łomnicę (słow. Lanovka na Lomnický štít)

Opisywana kolej linowa znajduje się na Słowacji w obrębie granic miasta Wysokie Tatry. Kolejka ma swoją dolną stację w Tatrzańskiej Łomnicy i można nią dojechać aż na sam szczyt Łomnicy.

W sezonie trudno tu o miejsca, dlatego wielu turystów wybiera bardziej dostępną i tańszą kolej krzesełkową na Łomnicką Przełęcz. Kolejki kursują tylko przy właściwych warunkach atmosferycznych. Dzieci do lat 6 jeżdzą bezpłatnie, starszym, do lat 12 przysługuje ulga.

Wagonik na trasie Łomnicki Staw – Łomnica , żródło: Wikipedia, autor: Petr Vilgus

Wagonik na trasie Łomnicki Staw – Łomnica , żródło: Wikipedia, autor: Petr Vilgus

Na trasie właściwej kolejki znajdują się dwie dalsze stacje:
1. stacja pośrednia Start (Štart);
2. Skalnaté pleso (nad Łomnickim Stawem).

Ze względu na niedostępność szczytu Łomnicy drogami pieszymi nie jest możliwy jedynie wjazd bądź też jedynie zjazd ze szczytu. Natomiast znad Łomnickiego Stawu rozchodzą się różne szlaki turystyczne: zarówno piesze, jak i narciarskie.
Początkowe prace budowlane kolejki rozpoczęły się już w latach 20. XX w. z inicjatywy inżyniera Juraja Orszagha Z początku istniała jedynie kolejka wahadłowa- była obsługiwana przez dwa wagoniki zabierające po 31 osób.

Trasę podzielono wówczas na dwa fragmenty:
1. Od stacji Tatrzańska Łomnica (przy Grandhotelu „Praha”) przez pośredni Start aż nad Łomnicki Staw (oddany do użytku w 1937 r.). Trasę tę pokonywano z prędkością 6 m/s w czasie 18 minut;
2. Znad Łomnickiego Stawu na wierzchołek Łomnicy (od 1940 r.). Tu kolejka w ciągu 8,5 minuty z prędkością 5 m/s pokonywała 1870 metrów trasy oraz 856 metrów wzniesienia. Na wierzchołku zbudowano też wtedy obserwatorium meteorologiczne.
W latach 1968-73 dobudowano drugą kolejkę. Dolna stacja nowej została przeniesiona na południowy zachód, natomiast od Startu do Łomnickiego Stawu obie biegły równolegle. Nowe połączenie, obsługiwane przez gondole, zostało otwarte 27 sierpnia 1973 i było odpowiedzią na natężony ruch narciarski. W latach 80. i 90. przeprowadzono remont obu kolejek, zarówno starej kolejki „wiszącej”, jak i nowej kolejki gondolowej.

7 stycznia 1992 r. wydarzył się tragiczny wypadek:
Przy wyjeździe ze stacji "Łomnicki Staw', na wysokości 1700 m., jeden z wagoników zerwał się, zsunął po linie i uderzył w poprzedni. Obydwa spadły z wysokości 30 m. na ziemię. Z 6 znajdujących się tam chłopców, zginęło 3.

W pobliżu stacji pośredniej "Start" stało kiedyś małe schronisko i mieści się punkt startowy trasy saneczkowej.
Budynek stacji "Łomnicki Sraw" natomiast to obok peronów i kasy, wydzielony duży bar samoobsługowy (zakaz spożywania produktów własnych), sklep z suwenirami, wypożyczalnia oraz serwis sprzętu narciarskiego, WC. Na piętrze znajduje się restauracja.

W 1992 r. w pobliżu Łomnickiego Stawu wybudowano bardzo potrzebną oczyszczalnię ścieków.
Na szczycie podłużnego wierzchołka stoi bufet, obserwatorium hydrometeorologiczne, stacja przekaźnikowa TV oraz filia obserwatorium astronomicznego (jest jednym z 3 na świecie prowadzących systematyczne badania korony słonecznej).

W 2005 roku nakręcono film Príbeh jednej lanovky (Historia pewnej kolejki) opowiadający perypetie niemal osiemdziesięcioletniej wówczas lanovki. Na potrzeby produkcji po raz ostatni uruchomiono linię Grandhotel „Praha”– Łomnicki Staw.

W październiku 2013 zamknięto górny etap kolei gondolowej nad Łomnicki Staw, pozostał jedynie dolny- na Start. Od grudnia 2013 roku ze Startu nad Łomnicki Staw kursuje nowa kolejka gondolowa z 15-osobowymi kabinami.

Istnieją plany utworzenia w budynku dolnej stacji muzeum visutej lanovki. Miałoby ono zawierać takie eksponaty jak jedna z podpór, kabina, zabytkowe liny itp.
Gdy chodzi o system rezerwacji miejsc to biletów z miejscówką na Łomnicę nie można zarezerwować. Można je jednak kupić już z siedmiodniowym wyprzedzeniem drogą elektroniczną lub osobiście w kasach w Tatrzańskiej Łomnicy.

Gondole pierwszego etapu na stacji nad Łomnickim Stawem, żródło: Wikipedia

Gondole pierwszego etapu na stacji nad Łomnickim Stawem, żródło: Wikipedia

Rezerwująąc bilet, ustala się czas odjazdu: godz., min. kabiny z Łomnickiego Stawu na Łomnicę. Klient zobowiązuje się przybyć na miejsce odjazdu z pięciominutowym wyprzedzeniem.

Odbioru biletów i miejscówek w kasach Tatrzańskiej Łomnicy należy dokonać najpóźniej na godzinę przed czasem odjazdu.
Co ważne- przez Internet można kupić bilety wyłącznie na całą trasę z Tatrzańskiej Łomnicy na Łomnicę.

Zarezerwowana godzina odjazdu to godzina odjazdu kolei linowej z Łomnickiego Stawu! Do Tatrzańskiej Łomnicy należy przybyć przynajmniej godzinę przed czasem odjazdu kolei linowej z Łomnickiego Stawu.

Bilety można odebrać w kasach, przedstawiając kod autoryzacji, który zostanie przesłany na adres mailowy po dokonaniu skutecznej rezerwacji przez Internet.
Szczegółowe informacje można uzyskać w centrum informacyjnym, przez email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu +421 903 11 22 00.

Cennik:
Tatrzańska Łomnica – Łomnicki Staw - w obie strony: €15; €12; €10
Tatrzańska Łomnica – Łomnicki Staw - do góry: €12; €10; €8
Tatrzańska Łomnica – Łomnicki Staw - na dół: €10; €8; €7
Łomnicki Staw – Łomnicki Szczyt - w obie strony: €24; €20; €17
Łomnicki Staw – Łomnicka Przełęcz - w obie strony: €8; €6,50; €5,50

Cena pierwsza jest pobierana od osób dorosłych, druga od junirów (do lat 18) i seniorów (od lat 60 i inwalidów I grupy z opiekunem), trzecia od dzieci (6-12 lat).

{youtube}S4ASz9zAUTM{/youtube}

Bartosz Michalak


ŹRÓDŁA:

- "Wielka Encyklopedia Tatrzańska", Z. i W Paryscy, Poznań 2004;
- "Tatry Słowackie- przewodnik", J.Nyka, Latchoczew 2002;
- Inernet.