"Ilekroć mam możność udać się w góry i podziwiać górskie krajobrazy, dziękuję Bogu za majestat i piękno stworzonego świata. Dziękuję Mu za Jego własne piękno, którego wszechświat jest jakby odblaskiem, zdolnym zachwycić wrażliwe umysły i pobudzić je do uwielbienia Bożej wielkości. W górach znajdujemy nie tylko wspaniałe widoki, które można podziwiać, ale niejako szkołę życia. Uczymy się tutaj znosić trudy w dążeniu do celu, pomagać sobie wzajemnie w trudnych chwilach, razem cieszyć się ciszą, uznawać własną małość obliczu majestatu i dostojeństwa gór." (Jan Paweł II)

Jan Paweł II był wielbicielem polskich Tatr. Często sam lub w towarzystwie przyjaciół przemierzał górskie szlaki.

Nawet jako Papież nie zapomniał o urokach polskich gór i często o nich wspominał. W miarę możliwości wracał do niektórych, odwiedzanych niegdyś miejsc.
Przebywając w roku 1983 z oficjalną wizytą w Polsce, Papież przybył dnia 23 czerwca na krótki wypoczynek do Doliny Chochołowskiej w Tatrach. Odwiedził tutejsze schronisko i odbył spacer do Doliny Jarząbczej.

Tablica pamiątkowa na Szlaku Papieskim w Tatrach, źródło: wikipedia, autor: Peżot

Tablica pamiątkowa na Szlaku Papieskim w Tatrach, źródło: wikipedia, autor: Peżot

Na pamiątkę tej wizyty fragment czerwonego szlaku, którym wędrował Ojciec Święty nosi nazwę właśnie szlaku papieskiego. Szlak rozpoczyna się przy bacówce, gdzie zatrzymał się Papież. Zaś cały szlak papieski wyznaczony jest wzdłuż trasy, którą wędrował Karol Wojtyła ostatni raz przed wyborem na Papieża. Szlak rozciąga się na długości 18 kilometrów i cieszy się dużą popularnością wśród turystów odwiedzających Dolinę Chochołowską.

Szlak ten oznakowany jest żółto–białymi papieskimi barwami. Na początku szlaku papieskiego jest rzeźbiona tablica upamiętniająca słynną wizytę Ojca Świętego w Tatrach Polskich. Wokół tablicy znaleźć można mnóstwo krzyży przyniesionych tutaj przez turystów. Na tablicy zaś wyryto słowa Papieża: „Mogłem w dniu dzisiejszym spojrzeć z bliska na Tatry i odetchnąć powietrzem mojej młodości”.

Pierwsza część szlaku biegnie Doliną Skawicy Sołtysiej w kierunku Suchej Góry. Sucha Góra jest jednym z najwyżej położonych przysiółków Skawicy i stanowi punkt widokowy na Dolinę Skawicy i Pasmo Jałowieckie. Kolejnym punktem na papieskim szlaku jest Kucałowa Przełęcz, oraz Schronisko PTTK na Hali Krupowej im. prof. Kazimierza Sosnowskiego. Miejsce to stanowi doskonały punkt widokowy na Tatry, wzgórza Orawy i Podhala.

Wędrując dalej szlakiem papieskim dotrze się do Rezerwatu Przyrody im prof. Zenona Klemensiewicza. Tu, w stanie naturalnym, zachował się wysokogórski bór świerkowy.
Najwyżej położonym miejscem na papieskim szlaku jest leżąca na wysokości 1369 m n.p.m.- Polica. Jej wierzchołek oraz stoki porośnięte są świerkowym lasem i kosodrzewiną.

Kolejnym punktem na szlaku jest Kiczorka (nazywana też Halą Śmietanową, ze względu na obecne niegdyś na jej stokach hale pasterskie). Obecnie Kiczorka jest całkowicie zalesiona i stanowi wspaniałe miejsce widokowe na masyw Babiej Góry, Beskid Mały, Pasmo Jałowieckie i Pilsko.
Wędrując papieskim szlakiem dojdziemy na wzniesienie o nazwie Głowniak, gdzie zachowały się fragmenty okopów z II Wojny Światowej. Obecnie mają one kształt podłużnych wgłębień porośniętych lasem.

Punktem końcowym szlaku jest leżąca na wysokości 1012 m n. p. m. Przełęcz Krowiarki nazywana też Lipnicką. Nazwa polany pochodzi od kobiet wypasających tu niegdyś krowy tzw. krowiarek.

Koniec Papieskiego Szlaku oznakowany jest tablicą pamiątkową, a na polanie znajduje się postument poświęcony Karolowi Wojtyle i nawiązuje do jego pobytu w Zubrzycy Górnej w roku 1938 gdzie będąc w wojsku Papież pracował przy budowie dróg.

Polskie góry były dla Papieża szczególnym miejscem. Często tu przebywał i wspominał je zarówno w wypowiedziach jak i w swej literaturze. Wędrując popularnym papieskim szlakiem możemy podziwiać piękno natury i wspominać największego wśród wszystkich Polaków.

Karol Wojtyła od młodych lat uprawiał turystykę, a w czasie pobytu w Krakowie często bywał w Tatrach latem (uprawiał turystykę, ale nie wspinał się) i zimą (na nartach).

{youtube}zi5fOIIxISg{/youtube}

Podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. Jan Paweł II poleciał śmigłowcem zobaczyć Tatry, ale z powodu złej pogody musiał zawrócić. W 1983 r. jednym z punktów programu pielgrzymki była wizyta w Tatrach, w Dolinie Chochołowskiej. W 1997 r. podczas kilkudniowego pobytu w Zakopanem papież był nad Morskim Okiem, odwiedził siostry urszulanki, odprawił mszę św. na Wielkiej Krokwi w Zakopanem i konsekrował kościół w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Odbył też pielgrzymkę do pustelni Brata Alberta na Kalatówkach i wjechał koleją linową na Kasprowy Wierch. W 2002 r. Ojciec Święty odwiedził Tatry przelotnie, bowiem (według niektórych relacji) podczas powrotu do Włoch, lecąc od podkrakowskich Balic w stronę granicy, piloci zniżyli lot jak to tylko było możliwe, żeby papież mógł jeszcze raz zobaczyć Tatry.

Częstym też celem jego wędrówek była Rusinowa Polana (gdzie, już będąc kardynałem, przynosił babci Anieli wodę na herbatę) i Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach.

"Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, kontakt z przyrodą daje pogodę ducha." (Jan Paweł II)
 
"W górach niknie bezładny zgiełk miasta, panuje cisza bezimiennych przestrzeni, która pozwala człowiekowi wyraźniej usłyszeć wewnętrzne echo głosu Boga." (Jan Paweł II)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_Papieski#mediaviewer/File:Tablica_na_szlaku_papieskim_Tatry.jpg -szlak papieski, zdjecie. (źródło: wikipedia, autor: Peżot, opis: Tablica pamiątkowa na Szlaku Papieskim w Tatrach).

{youtube}0IRdS5pbSvg{/youtube}

ŹRÓDŁA:

- wikipedia;
- Internet.