Tatry, określane czasem jako „miniatura Alp” są unikatowym, nie tylko w skali Europy, masywem górskim. Ich wspaniałe krajobrazy i atmosfera fascynują każdego, komu dane było je oglądać.

Cała powierzchnia Tatr wynosi obecnie 785 km² (z tego około 175 km²- 22,3%, leży w granicach Polski, a ok. 610 km²- 77,7% na terytorium Słowacji).

Tatry są objęte ochroną przez ustanowienie na ich obszarze polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego i słowackiego TANAP-u oraz przynależności do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Świat zwierzęcy Tatr (mimo niewielkiego obszaru jaki zajmują  te góry) jest niezwykle złożony i zależy od wysokości danego obszaru, ktory aktualnie badamy.

Największym i najbardziej niebezpiecznym drapieżnikiem jest oczywiście niedźwiedź brunatny. Potężny, silny i dostojny król tatrzańskiej fauny. Waży od 100 do prawie 400 kilogramów. Obecnie Tatry zamieszkuje kilkadziesiąt osobników, głównie na Słowacji.

I tak:
-świat zwierzęcy do granicy lasów przypomina pierwotną faunę niżu. Wiadomo, że wraz ze wzrostem wysokości, liczba żyjących tam gatunków kształtuje się inaczej i jest ich coraz mniej.

Zwierzynę płową reprezentują tu takie gatunki jak m.in.:
-sarna (Capreolus capreolus),
-jeleń szlachetny (Cervus elaphus),
-lis (Vulpes vulpes),
-borsuk (Meles meles),
-ryś (Lynx lynx),
-żbik (Felis silvestris),
-niedźwiedź brunatny (Ursus arctos),
-niektóre gatunki ptaków (kruk, orzeł przedni, myszołów, jastrząb i wiele innych),
-są też ryby i inne zwierzęta (pstrąg potokowy, dziki, wilki, żmija zygzakowata itd.).

źródła: wikipedia, autor: Józef Kazimierz Sokołowski, opis: Żmija zygzakowata

 źródła: wikipedia, autor: Józef Kazimierz Sokołowski, opis: Żmija zygzakowata

Większość z gatunków występuje także w innych łańcuchach górskich Europy bądź na obszarach nizinnych; niektóre zaś są endemitami, które żyją jedynie w Tatarch i należą do nich:
-kozica- gatunek niezwykle popularny, niejako stały się symbolem Tatr, wiele lokalnych nazw pochodzi właśnie od nich (Kozi Wierch, Kozia

Przełęcz, Kozia Dolinka, Kozia Turnia)- podobnie zresztą rzecz się ma z przedstawicielem innego gatunku, a mianowicie z orłem- zamieszkuje tatrzańskie rejony położone wysoko (mamy tu chociażby Orlą Perć czy Orlą Basztę),
-nornik śnieżny,
-ryjówka górska.

Te obszary występowawnia poszczególnych gatunków ograniczone są przez występowanie na danym terenie potrzebnych im do życia czynników.
Rzadkim ssakiem, żyjącym w pobliżu wód, jest też wydra.

W miejscach wilgotnych natomiast, szczególnie w piętrze lasu, bytują niektóre płazy.

Owady są najliczniejszym przedstawicielem tatrzańskiej flory. Występuje ich kilka tysięcy gatunków. Najwięcej owadów spotkamy oczywiście w obrębie piętra leśnego.

Jeszcze w XIX wieku wielkie polowania na tatrzańskie zwierzęta były na porządku dziennym. Oprócz myśliwych ogromne spustoszenie siali kłusownicy. Głownie polowano na kozice, które stanowiły źródło dobrego mięsa, a także świstaki, z ich sadła robiono lekarstwo na wszelkie dolegliwości. W pogoni za pięknymi piórami wytępiono prawie wszystkie gatunki orła. Łowy na zwierzynę odbywały się za pozwoleniem władz słowackiego i polskiego parku narodowego.

Ciekawostką może być fakt, że w 1995 roku w dolinie Cichej dwóch słowackich geologów dokonało wielkiego odkrycia. Wydobyli oni kawałek skały osadowej z odciśniętymi śladami trójpalczastego zwierzęcia. Po długich badaniach i analizach, stwierdzono, że to ślady dinozaura! To jak narazie jedyny odkryty w Tatrach ślad zwierzęcia pochodzący z tak odległych czasów.

film- klimat, roślinność, zwierzęta w Tatrach.

 Źródła:
-Internet.

Bartosz Michalak