Samo dotarcie kolejką do górnej stacji Kasprowego Wierchu, nie oznacza jeszcze że zdobyliśmy ten szczyt. Znajduje się on bowiem parę metrów wyżej i liczy 1987 m n.p.m. To właśnie tu, obok pięknej, szerokiej panoramy Tatr (Tatr Zachodnich, Hali Gąsienicowej i Tatr po stronie słowackiej) stoi sobie jakże charakterystyczny i na trwale wpisany już w tatrzański krajobraz (na odcinku między Świnicą, a Czerwonymi Wierchami) budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego.

" style="text-align: justify;">Prowadzi się tu badania i obserwacje klimatu oraz związane z tym pomiary hydrologiczne, synoptyczne oraz meteorologiczne, a także naukowe. Z danych i opracowań tu sporządzonych, korzystają na co dzień mieszkańcy Zakopanego, całego zresztą Podhala oraz turyści przyjeżdżający w Tatry. Wszelki uzyskane informacje przekazywane są bezpośrednio do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Horskiej Zachrannej Służby w Jasnej i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Obserwatorium to jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce. Wzniesiono go w latach 1936-37, a uroczyste otwarcie i poświęcenie odbyło się w 1938 r. Przetrwał on nawet próbę wysadzenia go przez Niemców w powietrze w 1945 r.

Budynek został zaprojektowany przez małżeństwo Kodelskich – tych samych, którzy wcześniej brali udział w pracach projektowych kolejki linowej. Stąd też liczne podobieństwa. Na uwagę zasługuje sama bryła budowli. Jej kształt oraz zastosowane tu materiały pozwalają jej znakomicie współistnieć w naturalnym krajobrazie. Obecnie obserwatorium funkcjonuje jako Zakład Hydrologii i Meteorologii Tatr IMGW w Zakopanem.

Wcześniej, obserwacje były prowadzone przez stację meteor, niższego rzędu przy górnej stacji kolei linowej.

" style="text-align: center;">{youtube}WSB-FYZnTas{/youtube}

" style="text-align: center;">zdjęcie z bazy zdjęć PG, Kasprowy Wierch / fot. Mateusz Gołąbzdjęcie z bazy zdjęć PG, Kasprowy Wierch / fot. Mateusz Gołąb

" style="text-align: right;">Bartek Michalak

">Źródła:
http://www.pkl.pl/pkl.html,
Internet (ogólnie).