Sporo myślałem ostatnio nad fajnymi i dosyć pustymi miejscami w Tatrach, a jednocześnie takimi które są i bliskie i łatwo dostępne. Dolina Białej Wody, o której wspomniał też ostatnio Tygodnik Podhalański, zdaje się być tutaj idealną tego typu propozycją. Spacer na Polanę Białej Wody to jedynie ok. 40 minut marszu (i to pustą drogą, a po drugiej stronie - tłum różnych turystów ciągnący nad Morskie Oko.

Dolina Białej Wody – największa po tej stronie Tatr. Jest przeważnie zalesiona, ale nie tylko (szczególnie w tej górnej części). Obok płynie Biała Woda. I co ważne - Słowacy nie rozróżniają podziału na Białkę i Białą Wodę i stosują tu jedną, ogólną nazwę – Bielovodska dolina.

biala2212
źródło zdjęcia - Wikipedia, autor - Opioła Jerzy, Polana Biała Woda

Jest typową doliną ukształtowaną przez lodowiec. Sporo tu wodospadów, ciekawych gatunków roślin, a w niektórych miejscach dość łatwo jest natkną się na niedźwiedzi.

Podczas wycieczki Doliną Białej Wody podziwiać możemy m.in. takie szczyty jak:

-Rysy,
-Wysoka,
-Młynarz,
-Rumanowy Szczyt,
-Ganek,
-Zadni Gerlach,
-Jaworowy Szczyt,

Prowadzi tędy szlak – zimą wejście dozwolone jest tylko do Polany Białej Wody. Przy odpowiedniej pogodzie, można tu też jeździć rowerem. Miejsce to atrakcyjne jest również dla taterników – tutejsze ściany należą do tych największych w całych Tatrach. Niegdyś dolina była wypasana, a do II wojny światowej istniało tu kilka mniejszych schronisk-szałasów. Stała tu również chatka myśliwska.

Obecnie, na polanie znajduje się leśniczówka, z odbudowanym tutejszym źródełkiem. Przez środek prowadzi tędy droga, a na turystów czekają ławki i wiata. Widoki stąd są iście przecudne (obejmuje grań Tatr Wysokich od Gerlacha po Dolinę Roztoki).

Warto zatem tu trafić. A jak piszemy, dotarcie tu ciężkie nie jest. Dobre buty, odpowiednia kurtka, spodnie, jakaś czapka i rękawiczki. Zapewne to, co zakładamy wychodząc zimą pobiegać do miejskiego parku w zupełności wystarczy. Zapraszamy więc ewentualnie na jedynie krótkie, drobne zakupy najpotrzebniejszych rzeczy w naszym sklepie, po czym na szlak...


{youtube}9plpoB5vxVs{/youtube}

{youtube}3a04OnxIjVM{/youtube}

Sklep Górski

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).