Od czasu do czasu, warto przypomnieć sobie jak „to wszystko” się zaczęło, kto, gdzie, kiedy i dlaczego? Taternictwo od początku w zasadzie należy odróżnić od zwykłego (ale jak na tamte czasy to iście ekstremalnego) zdobywania gór - chodzenia po górach - a to z pobudek kłusowniczych, pasterskich, uciekania przed karą będąc zwykłym, pospolitym rabusiem, a także w celach badawczych, kartograficznych czy przyrodniczych. Sformułowana już wtedy definicja samego „taternictwa” natomiast mówiła wprost, że:

Motywem podejmowania wycieczek stają się nie cele estetyczne, lecz rozkosz płynąca ze zwalczania trudności, niebezpieczeństw górskich.” (Mieczysław Świerz, 1913 r.)

historia0402 1fot. baza zdjęć PG, autor - Sylwia Kubas
 

Jednak już wcześniej, bo w II połowie XIX w. pojawili się w Tatrach taternicy właśnie. Jako „najpierwsi z pierwszych” wymieniani są najczęściej księża:

-Eugeniusz Janota,

-Józef Stolarczyk.

historia0402
fot. baza zdjęć PG,  Morskie Oko, autor - Ewa Gołąb

Paradoksalnie, prapoczątków taternictwa polskiego należy szukać jednak w Alpach! Już bowiem na początku XIX w. działał tam poeta Antoni Malczewski, który wchodził na górskie szczyty dla samego wchodzenia.

Antoni Malczewski – obok różnych, pozostałych faktów z życia poety, wart podkreślenia jest również jego wyczyn z sierpnia 1818 r., kiedy to jako pierwszy Polak (i ósma osoba na świecie) zdobył szczyt Mont Blanc (4808 m n.p.m.).

Przy okazji, wspomnieć wypada również o Polakach, którzy w lipcu 1939 r. stanęli na szczycie Nanda Devi East rozpoczynając tym samym dzieje polskiego himalaizmu. Owymi wspinaczami byli Jakub Bujak i Janusz Klamer. Ich wyczyn to jednocześnie duże osiągnięcie w eksploracji gór wysokich na arenie międzynarodowej. Był to wówczas ósmy pod względem wielkości szczyt zdobyty przez człowieka...

Nanda Devi East – cały masyw Nanda Devi leży w Himalajach Garthwalu. Ogólnie Nanda Devi jest drugim co do wysokości szczytem Indii. Liczy 7816 m n.p.m. Jednym z należących do niego wierzchołków jest właśnie Nanda Devi East (7434 m n.p.m.).

{youtube}1s4Jwknd38c{/youtube}

Bo jak mawiał w latach 20. już XX w. warszawski alpinista – Adam Karpiński:

Wiem, że Polacy mogą robić wielkie rzeczy - tylko musi przed nimi stać wielki cel.

Zachęcamy też do obejrzenia zamieszczonych poniżej filmów m.in. o Towarzystwie Tatrzańskim i historii tatrzańskich szlaków:

{youtube}Bt3zVOWFBk{/youtube}

{youtube}OSlA2QBhXnk{/youtube}

{youtube}yrVv-fkLKs0{/youtube}


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://tpn.pl/,
Internet (ogólnie).