W kolejnej części cyklu o wybranych letnich drogach wspinaczkowych w Tatrach dla odmiany od opisanych w poprzednich odcinkach, dróg wiodących ścianami, postanowiłem opisać jedną z najwspanialszych tatrzańskich grani czyli Grań Wideł. Graniówka ta jest na tyle piękna, że zasługuje na oddzielny artykuł, a więc zapraszam do lektury :)

widly0705 7Zejście z Łomnicy przed wejściem w Grań Wideł. Widoczny wspinacz na początkowym odcinku grani zwanym Miedzianym Murem (fot. archiwum autora)

 Grań Wideł nie na darmo uważana jest za jedną z najładniejszych tatrzańskich grani. Szereg wspaniałych strzelistych szczytów, z których najwyższy osiąga wysokość 2522m n.p.m. rozciągniętych pomiędzy dwoma wybitnymi szczytami jakimi są Łomnica 2634m n.p.m. oraz Kieżmarski Szczyt 2558m n.p.m. Szereg bardzo trudnych odcinków wspinaczkowych jak i zejść w sporej ekspozycji oraz zjazdów daje niesamowite wrażenia podczas jej przejścia.

widly0705 2Na szczycie Łomnicy o zachodzie słońca (fot.archiwum autora)

Grani tej jak żadnej innej wspinaczki w Tatrach nie warto robić przy niesprzyjającej pogodzie. Wycofy nie są łatwe, narażenie na porażenie piorunem duże, a przede wszystkim tutaj jak nigdzie indziej warto nasycić się widokami po obu stronach grani i zobaczyć tą przestrzeń dookoła nas.

widly0705 9Wspinaczka na początkowym pięknym odcinku grani od Łomnicy czyli Miedzianym Murze (fot. archiwum autora)

 Grań Wideł robiona od Łomnicy ma trudności około V, od Kieżmarskiego Szczytu VI. Tutaj opisuję ją przechodzoną od Łomnicy przy czym jeżeli jest się taternikiem nie obytym w przechodzeniu trudniejszych grani warto wyruszyć na nią wcześnie rano z zapasem czasowym, bo jest to wspinanie dużo bardziej angażujące i wytężające fizycznie i psychicznie niż niejedna tatrzańska droga w ścianie o podobnych trudnościach.

widly0705 10Skrót odcinka od Zachodniego Szczytu Wideł poprzez Wielki Szczyt Wideł, Wschodni Szczyt Wideł (kluczowe trudności) aż po Kieżmarski Szczyt (fot. archiwum autora)

Chcąc rozpocząć wspinaczkę na naszej grani przekraczamy barierki na tarasie widokowym na Łomnicy i uważnie (kruszyzna) schodzimy Ikowym terenem pod ostry grzebień Miedzianego Muru. Tutaj w pięknej eksponowanej wspinaczce (II) pokonujemy pierwszy odcinek i docieramy pod "palczastą" wspaniałą grań Zachodniego Szczytu Wideł.

widly0705 11
Grań Tatr Bielskich widziana z Miedzianego Muru w Grani Wideł (fot. archiwum autora)

Po balansowaniu pomiędzy "palczastymi" turniczkami  na grani Zachodniego Szczytu Wideł czeka nas eksponowane zejście (III) na najniższy punkt w Grani Wideł czyli na głęboko "wciętą" w nią Przełęcz w Widłach 2417m n.p.m.. Stąd otwiera się ciekawy widok w kierunku Czarnego Szczytu.

widly0705 14Widok na Łomnicki Staw z Grani Wideł (fot. archiwum autora)

 Teraz mamy przed sobą bodaj najpiękniejszy odcinek grani czyli piękną wspinaczkę na Wielki Szczyt Wideł. Łatwo obliczyć, że z Przełęczy w Widłach mamy do pokonania ponad 100m różnicy wzniesień... Napotykamy tutaj IVkowe trudności wspinając się po pięknej skale od północnej strony grani. Z Wielkiego Szczytu Wideł roztacza się wspaniała panorama.

widly0705 15
Wspinaczka na Grani Wideł (fot. archiwum autora)

Podczas zejścia z Wielkiego Szczytu Wideł mamy do pokonania jeden około 25 metrowy zjazd na linie i docieramy do Wyżniej Przełęczy w Widłach skąd rozpoczniemy najtrudniejszy odcinek (V) naszej wspinaczki aby osiągnąć piękny strzelisty Wschodni Szczyt Wideł (jeden z najtrudniej dostępnych tatrzańskich wierzchołków.

widly0705 16
Widok z wierzchołka Wschodniego Szczytu Wideł w kierunku Kieżmarskiego Szczytu (fot. archiwum autora)

Na koniec mamy jeszcze do pokonania zjazd w sporej ekspozycji i stajemy na Kieżmarskiej Przełęczy. Stąd mamy jeszcze spory odcinek grani (miejscami III) na wierzchołek Kieżmarskiego Szczytu gdzie z satysfakcją możemy podziwiać niedawno zrobioną przez nas wspaniałą strzelistą Grań Wideł :)

 Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski