Pozostajemy przy tatrzańskich graniach. Po ostatniej trudniejszej i przepięknej Grani Wideł powspinamy się na łatwej i znacznie krótszej, ale również pięknej Grani Kościelców. Obok opisu samej grani znajdziecie w dzisiejszym artykule również propozycje kombinacji tej grani z drogami wspinaczkowymi na ścianach Kościelca i Zadniego Kościelca. Zapraszam do lektury :)

 tatdro1305 2Trójkowy zespół podczas wspinaczki na Grani Kościelców (fot. archiwum autora)

 Grań Kościelców można robić "standardowo" od Przełęczy Mylnej do Kościelca lub z trudniejszymi zejściami idąc od Kościelca. Oba warianty są ciekawe i godne polecenia chociaż oczywiście najciekawszy wspinaczkowo jest fragment pięknej grani samego Kościelca i dlatego najczęściej grań ta chodzona jest od Przełęczy Mylnej.

tatdro1305 6Wspinaczka na Szafie nad Mylną Przełęczą (fot. archiwum autora)

Mozolne podejście na przełęcz wynagrodzi nam eksponowana wspinaczka na grani, która obfituje we wspaniałe widoki. Za plecami cały czas widzimy Niebieską Turnię a dalej na zachód Świnicę. na wschód bodajże najwspanialszy widok na Granaty. W ciekawym skrócie widoczna grań z Kozim Wierchem i tutaj ładnie widoczną Zamarłą Turnią. Pod nami na zachodzie Dolina Zielonych Stawów Gąsienicowych...

tatdro1305 7
Kopuła szczytowa Kościelca 2155m n.p.m. z widocznym ciekawym odcinkiem grani wyprowadzającym na jego wierzchołek (fot. archiwum autora)

Grań jest wyceniana na II i osobom rozwspinanym, dla których może się ona wydać "turystyczna" :) polecam np. jej kombinację z najciekawszym fragmentem drogi "114" na wschodniej ścianie Kościelca. Schodząc na wschód z Kościelcowej Przełęczy dostaniemy się łatwo pod spiętrzenie wschodniej ściany Kościelca w jego kopule szczytowej. Piękne są zwłaszcza ciekawe startowe wyciągi z Czarnym Stawem pod stopami. Na drodze napotkamy już Vtkowe trudności :)

tatdro1305 8Wspinaczka w pięknej scenerii z Czarnym Stawem Gąsienicowym w tle w kopule szczytowej Kościelca na drodze "114" na jego wschodniej ścianie (fot. archiwum autora)

Ciekawym rozwiązaniem mogą być również kombinacje Grani Kościelców z drogą "100tka" IV na Zadnim Kościelcu oraz krótkie zejście na zachód z Kościelcowej Przełęczy i wspinaczka dalej jego zachodnią ścianą na szczyt krótką "Drogą Gnojka" III.

tatdro1305 9Wspinaczka na jednym z ciekawszych wyciągów drogi "114" na wschodniej ścianie Kościelca.

Kto jeszcze nie miał okazji powspinać się na jednej z ciekawszych łatwych graniówek po polskiej stronie Tatr może wybierze się właśnie w nadchodzącym letnim sezonie, który na pewno w końcu jednak nadejdzie ;)

Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski