W niniejszym cyklu artykułów zaproponujemy Wam kilka tatrzańskich wycieczek odpowiednich do przejścia z małymi turystami. Cechować się one będą przede wszystkim tym, że nie znajdziecie na tych trasach tłumów turystów i będą to propozycje szlaków poprowadzonych u naszych słowackich sąsiadów. Przy tych szlakach często nie znajdziecie schronisk, ale za to nasycicie się wspaniałymi widokami i "niezadpetaną" tatrzańską przyrodą.

 bialawoda2207 1Odcinek szlaku prowadzący poprzez zielone przestrzenie Polany Biała Woda... (fot. archiwum autora)

Wycieczkę rozpoczynamy z Łysej Polany. Najdogodniej zostawić samochód na parkingu po stronie słowackiej (cena za cały dzień 5€). Z parkingu idziemy 5 min wzdłuż Drogi Wolności w stronę przejścia granicznego i tuż przed mostem na Białce skręcamy w lewo w Dolinę Białej Wody. Będziemy poruszać się za znakami niebieskimi. Po prawej tablice informujące nas o czasach przejść. Całą dolinę z dojściem na przełęcz Polski Grzebień (2200m n.p.m.) przechodzi się sprawnym tempem w... 5h. Jest to więc spora górska "wyrypa" i oczywiście polecam z małymi turystami dojście w zależności od kondycji na Polanę pod Wysoką (1310m n.p.m.), Polanę pod Żabiem (1122m n.p.m.) lub na Polanę Biała Woda.

bialawoda2207 3Zarzyczka górska (fot. archiwum autora)

Idąc na Polanę pod Wysoką musimy już pokonać sporą różnicę wzniesień także dobrze się zastanowić jakie przygotowanie kondycyjne mają nasze pociechy. Z maluchami dobrze jest dotrzeć nawet do Polany Biała Woda ponieważ wycieczka w jedną stronę będzie trwała 1-1,5h, a widoki rozciągające się z tej rozległej polany są niezrównane. W Dolinie Białej Wody nie znajdziemy schroniska może też dlatego w przeciwieństwie do sąsiedniej Doliny Rybiego Potoku nie miniemy się tam w ciągu dnia z wieloma turystami :)

bialawoda2207 4Powojnik alpejski w Dolinie Białej Wody (fot. archiwum autora)

W Dolinie mamy jedynie leśniczówkę na Polanie Biała Woda, w której stacjonuje legendarny postrach turystów łamiących przepisy - leśnik o adekwatnym do swojej postury nazwisku Martin Stodola, oraz obozowisko taternickie na Polanie pod Wysoką za nocleg, na którym opłaty uiszcza się u wyżej wymienionego. Wycieczka Doliną Białej Wody przebiega w dużej mierze (ponad Polanę pod Żabiem) szeroką drogą leśną. Do Polany Biała Woda wolno dojechać rowerem :) Wychodząc z Łysej Polany cały czas po lewej stronie mamy płynący szerokim nurtem potok Białka. Już na początkowym odcinku szlaku zaobserwować możemy bogactwo przyrodnicze doliny (z ciekawszych roślin tu rosnących można wymienić zarzyczkę górską czy powojnika alpejskiego oraz ciemiężycę zieloną).

bialawoda2207 5Leśniczówka na Polanie Biała Woda (fot. archiwum autora)

Po drodze na Polanę Biała Woda po lewej stronie mamy jeszcze wiatę turystyczną, z ławami i stołem odpowiednią na krótki postój i odpoczynek. Zaraz za wiatą dochodzimy do pierwszego miejsca, z którego rozciągają się widoki ponad szerokim rozlewiskiem Białki. Po około 15-20min od tego miejsca dojdziemy na wspaniałą Polanę Biała Woda skąd rozciąga się wspaniała panorama w kierunku potężnego masywu Młynarza wznoszącego się tuż ponad Doliną Białej Wody, Wysokiej, Rysów i Niżnych Rysów i Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego.

bialawoda2207 6Widok z Polany Biała Woda... (fot. archiwum autora)

Polana Biała Woda jak wcześniej wspomniałem może być bardzo dobrym punktem docelowym krótszej wycieczki. Mamy tu kilka stołów z ławami i zabudowane w ciekawy sposób źródełko. Znaki na szlabanie informują o zakazie dalszej jazdy na rowerze tutaj też musimy skończyć naszą wycieczkę poza sezonem turystycznym na Słowacji, który trwa od 15 czerwca do 31 października. Idąc dalej w kierunku Polany pod Żabiem przechodzimy przez rozległe przestrzenie Polany Biała Woda by z powrotem wejść do lasu na jej południowym krańcu.

bialawoda2207 7Widok w kierunku Nawiesistej Turni na odcinku szlaku z Polany pod Żabiem na Polanę pod Wysoką (fot. archiwum autora)

Szeroką drogą leśną przechodząc w pewnym momencie przez most na Białce docieramy do wiaty turystycznej na Polanie pod Żabiem. Po około 100m za Polaną pod Żabiem wchodzimy na kolejny most na Białce, z którego rozciąga się chyba najbardziej znany widok w Dolinie Białej Wody w kierunku Nawiesistej Turni. Stąd szlak zaczyna wznosić się stromo przez gęsty las by wyprowadzić nas w niemal poziomy teren. Tutaj idziemy już wąską ścieżką podziwiając zapierające dech w piersiach widoki na majestatyczne zwieszające sią nad nami ściany Masywu Młynarza.

bialawoda2207 8Wiata na Polanie pod Wysoką (fot. archiwum autora)

W oddali na południu widać m.in. Gerlach, Batyżowiecki i Kaczy Szczyt. Teraz ścieżka opada w dół by po krótkim czasie znowu się wznieść, a po kolejnym odcinku w dół doprowadzić nas w bliskie okolice Białki, od której zdążyliśmy się sporo oddalić. Idąc około 30min przez gęsty las (czasem w "oknach" między drzewami opada nad nami imponujące urwisko Młynarczyka) dochodzimy wreszcie do Polany Biała Woda (od Łysej Polany 2,5-3h marszu). Wspaniale wygląda stąd próg wysoko ponad nami zawieszonej Doliny Ciężkiej. Na lewo od niego imponujące potężne szczyty Ganku i Rumanowego.

bialawoda2207 9Majestatyczne szczyty Rumanowego Szczytu i Ganku wznoszące się wysoko ponad Polaną pod Wysoką (fot. archiwum autora)

Nieopodal w lesie obozowisko na Polanie pod Wysoką z dużą wiatą dogodną na posiłek. Tutaj kończę opis przejścia. Dalsza droga Doliną Białej Wody pokonuje bowiem spore przewyższenie docierając kolejno w okolice Kaczego, Litworowego i Zmarzłego Stawu pod Polskim Grzebieniem aż wreszcie na Polski Grzebień gdzie możemy się wybrać sami lub z dziećmi na prawdę dobrze przygotowanymi kondycyjnie (musimy wziąść pod uwagę na prawdę mozolny powrót długą doliną). Dolina Białej Wody jest jedną z najpiękniejszych i najdzikszych tatrzańskich dolin, więc naprawdę warto się do niej wybrać.

Maciej Bajgrowicz

 

Sklep Górski