W trzecim już odcinku naszego cyklu, w którym poznajemy propozycje wycieczek w Tatry z małymi turystami zaglądniemy ponownie do Doliny Jaworowej, z której powędrujemy Doliną Zadnich Koperszadów na Przełęcz pod Kopą. Będzie ona naszym dzisiejszym celem :)

 Z Tatrzańskiej Jaworzyny Doliną Jaworową dochodzimy do Polany pod Muraniem, z której rozciąga się wspaniała panorama. Widzimy stąd: Kołowy Szczyt, Czarny Szczyt, Baranie Rogi, Śnieżny Szczyt, Lodowy Szczyt, Jaworowy Mur. Ciekawostką jest to, że Polana pod Muraniem stanowiła centrum olbrzymiego zwierzyńca księcia Hohenlohe i jak pisze Józef Nyka w swoim przewodniku w roku 1912 było tu: 1200 jeleni, 30 niedźwiedzi, 600 kozic, 150 koziorożców, a nawet sprowadzane z Ameryki bizony w liczbie 25 sztuk... Wychodząc z polany zaczynamy łagodne podejście przez las.

0608kopa 1Widok na fragment zachodniej grani Tatr Bielskich. Dobrze widoczne tzw. Rzędy (fot. archiwum autora)

W miejscu gdzie szlak odbija gwałtownie w lewo w kierunku wschodnim wiata dogodna na wypoczynek. Wchodzimy do Doliny Zadnich Koperszadów (nazwa pochodzi od szybów "Kupferschachte", w których wydobywano tu miedź). Następnie przechodzimy przez malowniczy wąwóz o stromych wapiennych ścianach zwany Bramką. Możemy obserwować tu bardzo bujną rośinność (teren bardzo dobrze nawodniony - nieopodal Potok Koperszadzki łączy się z Kołowym Potokiem. Wygodną szeroką drogą podchodzimy jeszcze około 1,5km.

0608kopa 2Hawrań najwyższy szczyt Tatr Bielskich 2152m n.p.m. (fot. archiwum autora)

Na wysokości około 1400m wychodzimy na rozległe polany. Przyjemne miejsce postojowe, przy którym stoją dwie rzeźby niedźwiedzi. Dalej rozciągają się wspaniałe widoki na zachodnią grań Tatr Bielskich. Podziwiamy najwyższy szczyt Tatr Bielskich - Hawrań 2152m n.p.m. oraz sąsiednią wybitną Płaczliwą Skałę 2142m n.p.m. z jej efektowną podszczytową południową ścianą. Na południowych zboczach Tatr Bielskich widać dwa charakterystyczne ciągnące się wzdłuż całej grani dwa pasy skalne tzw. Rzędy Wyżne i Niżne.

0608kopa 3Szczyty Jatek w Tatrach Bielskich widziane z Przełęczy pod Kopą 1749m n.p.m. (fot. archiwum autora)

Początkowo wędrujemy dnem doliny, ale po pewnym czasie szlak zaczyna się wznosić i przechodzi na południowe zbocza Tatr Bielskich. Warto zaplanować wycieczkę w niezbyt upalny dzień ponieważ następujący teraz fragment trawersu zboczy jest wybitnie wystawiony do słońca. Pod koniec wznosimy się pd.-zach. zboczami Szalonego Wierchu by po około 3-3,5h wyjść na Przełęcz pod Kopą 1749m n.p.m..

0608kopa 4Ostatni odcinek podejścia na Przełęcz pod Kopą (fot. archiwum autora)

Nagrodą za jej zdobycie jest zapierająca dech w piersiach panorama. Wspaniałe wyniosłe szczyty Tatr Wysokich z imponującą 900 metrową północną ścianą Małego Kieżmarskiego Szczytu, jedna z najwspanialszych grani tatrzańskich czyli Grań Wideł, Łomnica oraz Durne Szczyty. Na wschodzie widoczne piękne rozległe trawiaste zbocza Jatek w Tatrach Bielskich, a pod nimi Dolina Przednich Koperszadów. Na północnym zachodzie widoczna Hawrań. Na samej przełęczy mamy ławeczki dogodne na odpoczynek. Wracamy tą samą drogą. Znowu przewrotnie nie publikuję zdjęcia najefektowniejszego fragmentu panoramy w kierunku Tatr Wysokich i radzę nie poszukiwać go w internecie tylko zobaczyć na żywo z Przełęczy pod Kopą :)

Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski