Spośród wielu wspaniałych widokowo, a przystępnych technicznie wspinaczek w rejonie Łomnicy na pewno warto polecić przejście jej południowej grani. Wielką zaletą tej tury jest możliwość dotarcia prawie pod sam początek drogi przy pomocy kolejki gondolowej do Łomnickiego Stawu i dalej wyciągiem krzesełkowym na Łomnicką Przełęcz skąd w kilkanaście minut znajdziemy się pod startem naszej drogi :)

 2510Lomnica 1Górna część południowej grani Łomnicy (źródło Wikipedia)

Warto być w Tatrzańskiej Łomnicy o takiej porze, aby wyjechać pierwszym wagonikiem do Łomnickiego Stawu i mieć jak najwięcej rezerwy czasowej by po zejściu z Łomnicy z powrotem na Łomnicką Przełęcz zdążyć zjechać wyciągiem i kolejką, a nie schodzić na nogach :) Po dotarciu na Łomnicką Przełęcz (2189m n.p.m.) warto spojrzeć w kierunku Doliny Pięciu Stawów Spiskich.

2510Lomnica 2Na południowej grani Łomnicy z widokiem na jej zachodnią ścianę... (fot. archiwum autora)

Otwiera się stąd wspaniały widok na majestatyczny masyw Pośredniej Grani (2420m n.p.m.) i Żółtą Ścianę. Z Łomnickiej Przełęczy zaczynamy podchodzić tą samą ścieżką, którą startuje Droga Normalna na Łomnicę. Po około 10 minutach podejścia odbijamy ze ścieżki w lewo tak aby wejść ściśle w grań. Idziemy do miejsca gdzie zaczyna się ciagły skalny teren, a co za tym idzie nasza droga. Grań można pokonywać częściowo na lotnej asekuracji w części dolnej.

2510Lomnica 3Przestrzeń na południowej grani... (fot. archiwum autora)

Wyżej dla mniej wprawnych wspinaczy na pewno trzeba zarekomendować wspinanie z asekuracją ze stanowiska (miejscami trudności "czwórkowe"). Grań przybiera wyżej charakter filara. Wspinamy się na ogół w świetnej jakości litej skale umożliwiającej bardzo dobrą asekurację. Z przełączek w grani warto wyjrzeć na zachodnią stronę mając "na wyciągnięcie ręki" zerwy wspaniałej zachodniej ściany Łomnicy.

2510Lomnica 4Grań "zawieszona" w chmurach... (fot. archiwum autora)

W oddali widać grań prowadzącą z Łomnicy w kierunku Durnego Szczytu. Rośnie ekspozycja i wspinamy się już z widokiem na obserwatorium na Łomnicy. Powyżej Łomnickiego Kopiniaczka grań staje się wyraźnie stromsza niż w niższej części. Dochochąc na szczyt możemy odnaleźć drewnianą rzeźbę człowieka biwakującego w śpiworze w pozycji siedzącej. Szczyt Łomnicy (2634m n.p.m.) stanowi wspaniały punkt widokowy. Z ciekawszych obiektów w panoramie z Łomnicy należy wymienić wspaniałą Grań Wideł, grań Tatr Bielskich, Kołowy Szczyt, Durny Szczyt i całą plejadę szczytów widocznych w kierunku zachodnim z Gierlachem na czele. Kontemplacje widoków ułatwiają nam podesty i specjalnie przygotowany balkonik wysunięty nad urwisko zachodniej ściany Łomnicy.

2510Lomnica 5Wspinaczka w górnej części południowej grani (fot. archiwum autora)

Ze szczytu schodzimy drogą normalną. Początkowo po ciągu łańcuchów, niżej na bardziej przepaścistym odcinku także klamer, a następnie piarżystą ścieżką doprowadzającą na Łomnicką Przełęcz. Warto podkreślić, że droga jest warta tego aby wyruszyć na nią w dzień z bardzo dobrą prognozą pogody, by móc cieszyć się w pełni z tej roztaczającej się wokół nas przestrzeni i zapierających dech w piersiach widoków :)

Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski