Doskonałą alternatywą dla zatłoczonego Zakopanego czy też popularnej w ostatnim czasie Białki Tatrzańskiej jest położona blisko granicy ze Słowacją miejscowość Jurgów. Przede wszystkim dlatego, że tutaj możemy rzeczywiście odpocząć od zgiełku. Z kwater mamy niezrównany widok na Tatry (w szczególności na bliskie szczyty Tatr Bielskich). Jurgów jest również położony w takim miejscu, że oprócz dogodnego dojazdu w Tatry Polskie np. w rejon Morskiego Oka czy Doliny Pięciu Stawów mamy również świetny dojazd w Tatry Słowackie zarówno w Wysokie jak i Bielskie. Natomiast w okresie zimowym Jurgów po prostu powinien stać się Waszym numerem 1. Dlaczego? Poczytajcie :)

0511jurgow 1Panorama Tatr z jednej z kwater w Jurgowie... (fot. archiwum autora)

Jeszcze parę lat temu niewiele się tutaj działo, ale na szczęście od tego czasu wiele się zmieniło i powstało tu kilka naprawdę godnych polecenia kwater. Kiedy wybieracie się na dłużej w Tatry, a nie przepadacie za zbytnim zgiełkiem i nie zależy Wam na miejskich atrakcjach po powrocie z gór i kiedy szukacie raczej miejsca na odpoczynek w pięknej i cichej okolicy gdzie po wyjściu na balkon z poranną kawą ujrzycie przed sobą wspaniałą panoramę Tatr nie przysłoniętą niczym, to pobyt w Jurgowie będzie dla Was znakomitym wyborem.

0511jurgow 2
Widok na Kołowy Szczyt z drogi Doliną Jaworową na Polanę pod Muraniem (fot. archiwum autora)

Miejscowość usytuowana jest na rozległym płaskowyżu, nad którym górują najwyższe szczyty Tatr Bielskich - Hawrań i Płaczliwa Skała. Pomiędzy jurgowskimi kwaterami, a szczytami Tatr mamy tylko ten pusty płaskowyż także nic nie zakłóca nam widoku na góry :) W centrum miejscowości mamy do dyspozycji sklep spożywczy, pizzerię i rewelacyjne smażone i wędzone ryby, które można konsumować na świeżym powietrzu tuż nad przepływającą przez Jurgów rzeką Białką :)

0511jurgow 4Na Polanie Biała Woda w Dolinie Białej Wody (fot. archiwum autora)

Biorąc pod uwagę pobyt w warunkach letnich na pewno warto polecić wycieczki Doliną Białej Wody i Jaworową na Słowacji. Pierwsze odcinki tych dolin z wycieczką na około 1-1,5h w jedną stronę nadają się również na spacer z mniejszymi dziećmi, a zarówno z Polany pod Muraniem w Dolinie Jaworowej jak i z Polany Biała Woda w Dolinie Białej Wody rozciągają się już rewelacyjne widoki na Tatry Wysokie. Dla wytrawnych turystów polecamy wejście na Lodową Przełęcz Doliną Jaworową jaki i na Przełęcz pod Kopą słynącą ze znakomitej panoramy na Tatry Wysokie i Bielskie.

0511jurgow 5Na stokach narciarskich w Jurgowie. (fot. archiwum autora)

Doliną Białej Wody natomiast w równie długiej, ale obfitującej w zapierające dech w piersiach widoki wycieczce warto dotrzeć na Polski Grzebień lub Rohatkę. Samo dojście w okolice Kaczego lub Litworowego Stawu będzie już niezapomnianym przeżyciem. Z Łysej Polany skąd wyruszamy w Dolinę Białej Wody oczywiście równie łatwo wyjdziemy na szlaki po polskiej stronie Tatr w rejon Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów.

0511jurgow 6Jazda na sankach tuż za kwaterami w Jurgowie (fot. archiwum autora)

Z Jurgowa również bardzo szybko dotrzemy do Zdziaru skąd warto wyruszyć ścieżką przyrodniczą na Szeroką Przełęcz Bielską. Podjeżdżając kawałek dalej do Bachledowej Doliny możemy wyruszyć na spacer w koronach drzew, a w Tatrzańskiej Kotlinie wejść do Jaskini Bielskiej czy pójść szlakiem (szczególnie atrakcyjnym w okresie złotej jesieni) do schroniska Szarotka.

Najbardziej atrakcyjny jest jednak Jurgów o okresie zimowym. Powstała tutaj tuż przed przejściem granicznym stacja narciarska z kilkoma trasami zjazdowymi o różnym poziomie trudności. Na płaskowyżu wokół kwater utrzymywana jest zimie piękna trasa dla narciarzy biegowych, a grzbiet tuż nad kwaterami znakomicie umożliwa wszelkie wyjścia na zabawy w śniegu z dziećmi.

Maciej Bajgrowicz