Jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego.

Liczy 1171 m n.p.m. Należy do Korony Gór Polski. Stąd właśnie tak wiele osób chce ją zdobyć. Latem to tylko zwyczajny lekki spacerek. Zimą warunki potrafią być znacznie cięższe. A niewinny „spacerek” zmienia się w długą, żmudną, wielogodzinną wycieczkę.

Ten rozległy masyw wznosi się na obszarze trzech gmin:
Dobra,
Stopnice,
Kamienica.
Okolica cała w zasadzie jest zalesiona. Dominuje świerk (chociaż nie brakuje też i jodły). Liczne, gęste lasy przyciągają zwierzęta. Spotkać tu możemy m.in. borsuka, wydrę, jelenia, sarnę, borsuka, a nawet rysia. Występują także liczne gatunki ptaków lęgowych.
Form skalnych czy pojedynczych ostańców raczej nie ma, jednakże nie oznacza to, że zupełnie tam ich brak.
Właśnie z myślą o ochronie tychże pojedynczych form skalnych oraz dbanie o siedliska lęgowe licznych ptaków, a w szczególności - objęcie ochroną głuszca, 25 lutego 2011 r. utworzono (m.in. na szczycie Mogielicy) rezerwat przyrody Mogielica.
Na grzbiecie Mogielicy znajdują się liczne polany – niegdyś były wypasane, ale ostatecznie tego zaprzestano. Obecnie, jedynie na polanie Cyrla prowadzi się koszarowy wypas owiec. Ze wszystkich tych polan rozciągają się w zasadzie piękne widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce i Tatry. Wszędzie zresztą, osoby opisujące swoje wrażenia po wędrówce na szczyt, podkreślają piękne widoki, rozległe panoramy, wielość różnych szczytów i pasm górskich.
Na szczycie znajduje się wieża widokowa – oddana do użytku w 2008 r. Ma 22 m. Jej „poprzednia wersja” stała tu już od dawna. Obecnie jest zamknięta do odwołania z powodu prac konserwacyjnych.

Na okolicznych terenach, podczas II wojny światowej, prężnie działali partyzanci.
Natomiast legend o Mogielicy „ci u nas dostatek”:
o wielkoludzie Łopieniu,
o zbójcach i Marszałkowej Studni – tutejsza jaskinia,
o zrabowanych skarbach przez Józefa Baczyńskiego.
Na szczycie Mogielicy odbywają się turystyczne imprezy, zloty. Jest możliwość uprawiania turystyki konnej oraz narciarstwa. Warunki bowiem do szusowania są tutaj iście wyborne. Tutejsza nartostrada liczy 23 km i jest stale rozbudowywana!
Nazwa Mogielica wzięła się od słowiańskiego słowa „mogiła”. Według ludowych podań góra ta była miejscem pochówku samobójców, ofiar zarazy oraz topielców.

 

Bartek Michalak

Źródła:
https://www.portalgorski.pl/,
https://mynaszlaku.pl/,
https://podrozebezosci.pl/,
https://polskapogodzinach.pl/,
Wikipedia.