Są częścią Beskidu Sądeckiego.

Turyści rzadko tu zaglądają. Ponoć kiedyś było tutaj wiele polan, ale dziś miejsc fajnych i widokowo atrakcyjnych zbyt dużo nie ma. Zresztą całe to pasmo jest dosyć małe. Granica tego pasma pokrywa się z granicą państwową, biegnącą wzdłuż potoku Smereczek.
Najwyższym szczytem po polskiej stronie tych gór jest Kraczonik (936 m n.p.m.).
Z turystycznego punktu widzenia, najważniejszym wzniesieniem będzie Dubne (885 m n.p.m.) – miejsce skrzyżowania szlaków.
Krajobraz tych gór tworzą również pozostałości po zabudowaniach Łemków (wysiedleni po II wojnie światowej – Akcja Wisła). Liczne cerkwie, krzyże – w większości popalone.
Niegdyś dominowały tu polany i szerokie łąki. Obecnie większość z nich zarosło. Stąd lasy, zagajniki, krzaki. Tereny te są w zasadzie bezludne. W głębi gór położona jest jedynie wieś Wojkowa nad Wojkowskim Potokiem, Leluchów i Dubne.
A jak się wędruje po tych górach?
Krótko. Próżno szukać tu rozległych panoram, wyjątkowych widoków. Mimo to, pobyt i chodzenie po tych górach daje sporo wytchnienia. Przez chwilę bowiem możemy poczuć się tutaj trochę jak w innym świecie – świecie bazarów, ryneczków i straganów, gdzie nie brakuje Słowaków, a cywilizacja i nowinki jakie znamy my wszyscy, jeszcze tam nie dotarły...
Takie leśne ścieżki to też dobra okazja aby pospacerować trochę z pomocą kijków trekkingowych.
Kijków trekingowych w Sklepie Górskim u nas sporo. I tak np.:
- kijki trekkingowe Vipole z Vario:
Największą zaletą kijów Vipole jest wysoka jakość produktu i przystępna cena. Kijki te łączą w sobie lekkość, elastyczność oraz wytrzymałość. Dzięki temu idealnie sprawdzają się na zróżnicowanych trasach. Konstrukcja rękojeści z pianki EVA pozwala na komfortowy i pewniejszy chwyt. System Qucik Lock gwarantuje bezproblemową regulację długości kijków nawet w rękawiczkach. Dzięki temu idealnie sprawdzą się podczas uprawiania sportów zimowych. Kijki posiadają dolne segmenty anodowane oraz technologie Z Vario umożliwiającą złożenie kijków do jedynych 27 cm.


- kijki trekkingowe Vipole Wilderness As Eva
Tym razem, oferowane przez firmę Vipole kije trekkingowe to produkt bardzo wysokiej klasy. Swoją jakością dorównuje do najlepszych marek na rynku. Największą zaletą kijów Vipole jest wysoka jakość produktu i przystępna cena. Kijki Vapole Wilderness łączą w sobie lekkość, elastyczność oraz wytrzymałość. Dzięki temu idealnie sprawdzają się na zróżnicowanych trasach.
Konstrukcja rękojeści z pianki EVA pozwala na komfortowy i pewniejszy chwyt. System Twist Lock pozwala na bezproblemową regulację długości kijków w różnych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo wyposażone są w system amortyzujący AntiShock pochłaniający wstrząsy wywołane uderzeniem kijka o twarde podłoże.

 

Bartek Michalak 

Źródła:
https://www.portalgorski.pl/,
https://sklepgorski.pl/,
http://www.beskidsadecki.eu/
https://www.sadeckiwloczykij.eu/,
Wikipedia.