Pilsko należy do Korony Beskidu Żywieckiego.

Szczyt ten (a właściwie cała Grupa Pilska) leży całkowicie po stronie słowackiej. Jest drugim co do wysokości (po Babiej Górze) szczytem Beskidu Żywieckiego. Mierzy 1557 m n.p.m. Najwyższy punkt należący do Polski nosi nazwę Góry Pięciu Kopców – 1542 m n.p.m. Jest to najwyższy punkt województwa śląskiego.
Kopuła szczytowa jest płaska, długa i porośnięta kosodrzewiną. Od lat przyciągała i przyciąga ona turystów i podróżników.
Interesująca szata roślinna występująca w okolicy (m.in. torfowiska, górskie łąki, bory świerkowe) jak i cały zresztą ten obszar spowodował, że w 1967 r. (na Słowacji), a w Polsce w 1971 r. powstały rezerwaty przyrody.
Pilsko przynależy także do granic Żywieckiego Parku Krajobrazowego oraz parku krajobrazowego Horna Orawa.
Na górze znajduje się polowy ołtarz i krzyż – corocznie w lipcu proboszcz z Mutnego (wieś w północnej Słowacji. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1659 r.) odprawia tu mszę świętą.
Nieopodal znajduje się krzyż upamiętniający jedną z pierwszych ofiar kampanii wrześniowej, poległego w tym miejscu 1 września 1939 roku żołnierza Basika.
Sama nazwa może pochodzić z trzech rożnych źródeł:
od dawnej, pojawiającej się w XVIII-wiecznych dokumentach nazwy podszczytowej hali,
od dawnego określenia miejsca „piłowania”, czyli pozyskiwania drewna,
obok tych rzeczy, ludowy przekaz wiąże nazwę z „opijaniem się” orawskich zbójników, którzy mieli zbierać się na szczycie.
Szczyt słynie z pięknej, szerokiej panoramy (m.in. na Tatry czy Sudety z drugiej strony).
Góra Pięciu Kopców znajduje się na Wielkim Europejskim Dziele Wodnym, który oddziela zlewnię Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.
Popularna jest góra również wśród narciarzy – zwłaszcza na stokach opadających w stronę Korbielowa zimą prężnie działają ośrodki narciarskie.
Rejon Pilska dostępny jest kilkoma różnymi bardzo szlakami i z różnych stron.
Trasa jest jednak dość stroma miejscami i długa. Niekoniecznie muszą ją pokonywać z entuzjazmem osoby starsze czy dzieci., Ale lubiące wędrować 6-7 latki i dorośli bez większych problemów zdrowotnych i kondycyjnych, spokojnie dadzą sobie radę.
Ścieżka jest też głównie wąska i w większości trasy dość twarda i bez dużych kamieni i przeszkód. W końcowym odcinku bardziej kamienista i wymagająca wdrapywania się większe głazy i korzenie.
Rozległa kopuła szczytowa Pilska podczas złej widoczności jest mylna orientacyjnie – zwłaszcza dzieje się tak podczas czasie załamań pogody - mgły, burzy, czy podczas niskiej temperatury. Rejon ten należy do niebezpiecznych – szczególnie dla tych, którzy doświadczenia górskiego nie mają.
A tak przy okazji:
Zimą 1980 r., we mgle zagubiła się na Pilsku grupa uczniów klasy sportowej w wieku 12 do 17 lat z trenerem - troje zmarło z wyczerpania!
Obok pozostałych 35 wierzchołków, Pilsko należy do Korony Beskidu Żywieckiego.

 

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,,
https://slaskie.travel/,
https://manawpodrozy.pl,
https://www.koronygor.pl/,
Wikipedia.