Jest czerwony, ma ok. 137 km długości i prowadzi przez wiele ustronnych, zapomnianych przez turystów zakątków. Co to za jeden? To Mały Szlak Beskidzki – cel naszej kolejnej wyprawy. 

Mały Szlak Beskidzki biegnie przez te karpackie pasma, które omija Główny Szlak Beskidzki – Beskid Mały, Makowski i Wyspowy. Jego początek znajduje się w Straconce na obrzeżach Bielska Białej, a koniec na szczycie Lubonia Wielkiego. Na MSB nie ma zbyt dużo schronisk, prowadzi on przez wiele mniejszych lub większych miejscowości i często biegnie głównymi drogami. Omija też najbardziej znane miejsca i nie może się pochwalić tak bogatą historią, jak jego dłuższy krewny. Nawet przewodniki poświęcają mu mniej uwagi, bo – trzeba sobie powiedzieć uczciwie – MSB jest tworem trochę nieoficjalnym. 
Nie oznacza to jednak, że brak na nim miejsc niezwykłych, cennych zabytków i wszelakich innych atrakcji. Wędrowiec pokonujący GSB zawita m.in. nad Jezioro Międzybrodzkie, zdobędzie niezwykłą górę Żar oraz Groń Jana Pawła II i będzie mógł zatrzymać się w znanym schronisku pod Leskowcem. Niedostatek szczegółowych opisów doda wyprawie nieco tajemniczości, a oko cieszyć będą piękne widoki na Babią Górę, Tatry lub Gorce. Zaletą Głównego Szlaku Beskidzkiego jest również to, że długie jego odcinki wolne są od tłoku i pokonać można go nie doświadczając wątpliwych uroków tzw. masowej turystyki.
Wszystkich zainteresowanych zapraszam niniejszym na kolejną wyprawę, podczas której wspólnie, podążając z zachodu na wschód, pokonamy MSB. Oczywiście, podobnie jak w przypadku Głównego Szlaku Beskidzkiego, również ten przewodnik będzie miał mocno subiektywny charakter i traktował o miejscach, które autorowi z różnych względów przypadły do gustu. Jeśli więc coś pominę lub o czymś zapomnę – z góry przepraszam. Jeśli pomylę lub przekręcę – proszę o informację w komentarzach. Z przewodnikami tak to już bowiem jest, że potrafią bardzo szybko tracić na aktualności.
Mam jednak nadzieję, że uda się uniknąć większych wpadek i wycieczka będzie udana. Ruszamy już w przyszłym tygodniu!

maly-szlak-beskidzki-m