Barania Góra nie jest w Beskidzie Śląskim szczytem najwyższym, ale z pewnością jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych. To właśnie na jej zboczach swe źródła ma najdłuższa z polskich rzek – Wisła.


Wznosząca się na wysokość 1220 m n.p.m. Barania Góra jest najwyższą kulminacją tzw. Pasma Wiślańskiego. Ma ono długość ok. 4,5 km i od północy graniczy przez Przełęcz nad Roztocznym (1058 m n.p.m.) z Magurką Wiślańską, a na południu sięga po szczyt Karolówki (931 m n.p.m.). Najdłuższe z bocznych ramion Baraniej Góry ciągnie się w kierunku południowo-zachodnim i obejmuje: Wierch Równiański (1160 m n.p.m.), Przysłop (1028 m.n.p.m), Przypór (1008 m n.p.m.) i Czarny (948 m n.p.m.). Daleko na zachodzie pasmo Baraniej Góry graniczy na Przełęczy Kubalonka (761 m n.p.m.) z masywem Stożka.

Na zboczach Baraniej Góry znajdują się źródła Wisły. Początek największej z polskich rzek dają dwa strumienie - Czarna i Biała Wisełka. Za główne źródło uznawana jest Czarna Wisełka, wypływająca z południowo - zachodnich stoków Baraniej Góry na wysokości ok. 1150 m n.p.m. i mająca ok 9,3 km długości. Biała Wisełka ma natomiast swoje źródła na stoku północno - zachodnim, na wysokości ok. 1120 m n.p.m. Jej długość wynosi ok 6,7 km. Źródła Wisły objęte są ochroną w ramach Rezerwatu Przyrody Barania Góra. Został on utworzony w roku 1953 i zajmuje powierzchnię ok. 386 ha. Czarna i Biała Wisełka są również chronione w Rzezerwacie Przyrody Wisła. Istnieje on od roku 1959 i zajmuje obszar 17,6 ha.

leksykon-szczytow-beskidzkich-barania-gora-m-1
Turystyka
Na polanie Przysłop pod Baranią Górą działa popularne wśród turystów schronisko. Zostało ono uruchomione w roku 1925, a obecny budynek powstał w latach 1973 – 1979. Obok schroniska działa Ośrodek kultury turystyki górskiej PTTK, w którym prezentowane są zbiory m.in. na temat historii turystyki w Beskidzie Śląskim. Ze schroniska można wejść na Baranią Górę szlakami czerwonym, zielonym i niebieskim. Czas podejścia wynosi ok. 1 godz., zejście zajmuje natomiast ok. 45 min. Bezpośrednio na szczyt prowadzi także szlak niebieski z Wisły Czarne (↑3 godz. ↓2 godz.), zielony ze Szczyrku przez Skrzyczne (↑5 godz. ↓4.30 godz.) i czerwony z Węgierskiej Górki (↑4.30 godz. ↓3.45 godz.). Blisko wierzchołka zaprowadzi nas również czarny szlak ze Złatnej (↑2.50 godz. ↓2.05 godz.).
Na szczycie Baraniej Góry znajduje się 15 metrowa wieża widokowa. Można z niej podziwiać m.in. Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Śląsko – Morawski, Tatry, Małą Fatrę, a nawet Sudety. Wieża zbudowana została w 1991 roku.

 

leksykon-szczytow-beskidzkich-barania-gora-m-2

 

Ciekawostki
• Szczyt Baraniej Góry oznaczony był dawniej betonowym słupem, nad którym wznosiła się drewniana wieża triangulacyjna
• Barania Góra dość długo nie cieszyła się zainteresowaniem okolicznych mieszkańców i turystów. Pierwszą osobą, o której wiadomo oficjalnie, że zdobyła Baranią Górę był książę pszczyński Ludwik Anhalt-Coethen. Wszedł on na szczyt w lipcu 1810 roku. Jak sam twierdził, w pobliskiej Wiśle było tylko sześciu ludzi, którzy dokonali tego samego przed nim.
• Na Baraniej Górze dość licznie występują limby i kosodrzewina. Oba gatunku zostały tu wprowadzone sztucznie
• Na obszarze Rezerwatu Barania Góra występują rekordowe w skali kraju opady. Ich wartość wynosi od 1100 do 1700 mm rocznie.
• W latach 1926 – 1927 przy schronisku na Przysłopie zbudowano skocznię narciarską, nazywaną „Ślązaczką”. Obiekt istniał do 1977 roku.
• Pierwotnie schronisko na Przysłopie mieściło się w zamku myśliwkim Fryderyka Habsburga. W roku 1985 budynek ten został rozebrany i w całości przeniesiony do Wisły.