Tarnica jest najwyższym i jednym z najbardziej popularnych szczytów w polskiej części Bieszczadów. Mało jest również miejsc, z których można podziwiać równie spektakularne widoki. Wznosząca się na wysokość 1346 m n.p.m. Tarnica znajduje się na wschodnim krańcu polskiej części pasma połonin bieszczadzkich w tzw. Worku Bieszczadzkim.

Jest najwyższą kulminacją tzw. gniazda Tarnicy i Halicza, od strony północno-zachodniej graniczy przez tzw. Siodło lub Przełęcz pod Tarnicą (1276 m n.p.m.) ze szczytem Tarniczki (1315 m n.p.m.) i grzbietem Szerokiego Wierchu. Na północnym-wschodzie oddziela ją od Krzemienia (1335 m n.p.m.) Przełęcz Goprowska (1160 m n.p.m.). Niektóre źródła wspominają też, że oprócz głównego szczytu, Tarnica posiada również niższy wierzchołek północny, liczący 1339 m n.p.m.

Tarnica 1-m
Turystyka
Na szczyt bezpośrednio prowadzi tylko krótkie odbicie żółtym szlakiem z Siodła Pod Tarnicą (↑15 min. ↓10 min.). Na samo Siodło można się natomiast dostać szlakiem czerwonym (końcowy fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego) z Ustrzyk Górnych (↑3.25 godz. ↓2.15 godz.) lub z Wołosatego (↑4.40 godz. ↓4.05 godz.), a także szlakiem niebieskim - z Wołosatego (↑2.05 godz. ↓ 1.10 godz.) lub od strony Bukowego Berda (↑1.45 godz. ↓1.35 godz.).
Wierzchołek Tarnicy jest całkowicie odsłonięty i pokryty kamieniami. Znajduje się na nim metalowy krzyż oraz tablica, umieszczone tu na pamiątkę zdobycia szczytu przez Karola Wojtyłę w sierpniu 1953 roku. Z Tarnicy rozpościera się jedna z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych panoram w Bieszczadach. Po polskiej stronie obejmuje ona m.in.: Połoninę Caryńską, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec, Małą i Wielką Rawkę, a przy dobrej widoczności nawet Tatry. Po stronie ukraińskiej widoczne są natomiast: Połonina Równa, Połonina Krasna, Ostra Hora, Świdowiec, Gorgany oraz najwyższy szczyt całych Bieszczadów – Pikuj.

Tarnica 2-m
Ciekawostki
• Tarnica wzięła swoją nazwę od leżącej pod jej szczytem przełęczy. Pochodzące z języka rumuńskiego słowo „tarnina” oznacza siodło lub przełęcz.
• Na Tarnicy występuje rzadki w Polsce gatunek zarazy macierzankowej
• Pierwszy krzyż został umieszczony na Tarnicy już w roku 1979. Później został on przeniesiony na szczyt Halicza.
• Obecnie istniejący krzyż postawiono na Tarnicy w roku 2000. Wcześniejszy zbudowany został w roku 1987, lecz zimą 1999/2000 uległ zniszczeniu.
• Turyści zwyczajowo wypełniali kratownicową konstrukcję starego krzyża kamieniami. Przez lata stos głazów urósł do wysokości kilku metrów.
• Szlak prowadzący na szczyt Tarnicy z Siodła pod Tarnicą początkowo nie posiadał żadnych oznaczeń. Później oznaczony został kolorem czarnym, a następnie żółtym.
• Początkowo szlak z Siodła pod Tarnicą prowadził wprost na szczyt góry. Z czasem jego przebieg został zmieniony i przesunięty w kierunku północno-wschodnim.
• Przy szlaku na Tarnicę można natrafić na jaskinię. Ma ona ok. 16 m długości i 6 m głębokości.
• Każdego roku Tarnica jest celem wielkopiątkowych pielgrzymek. Na szczycie organizowane są nabożeństwa drogi krzyżowej.