Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego. Dzięki charakterystycznej, wyniosłej sylwetce i stromym zboczom, a także za sprawą umieszczonego na wierzchołku nadajnika RTV jest też górą doskonale rozpoznawalną i widoczną z wielu kilometrów.


Wznoszące się na wysokość 1257 m n.p.m. Skrzyczne położone jest na północno-wschodnim krańcu Beskidu Śląskiego, tuż nad Kotliną Żywiecką. Masyw ten stanowi północne zwieńczenie pasma Baraniej Góry i na południowym-zachodzie graniczy ze szczytem Małego Skrzycznego (1211 m n.p.m.), a na północy opada ku Przełęczy Siodło (742 m n.p.m.).

Skrzyczne 1m
Jak na warunki beskidzkie, Skrzyczne jest górą wyjątkowo stromą. Nachylenie wschodnich stoków osiąga nawet 45 stopni, a cały masyw wznosi się nad obniżenie Kotliny Żywieckiej na wysokość ponad 800 m. Na zboczach Skrzycznego znajduje się ponad 20 jaskiń. Największą jest Jaskinia Pajęcza, położona w rejonie hali Jaworzyna na wysokości ok. 1075 m n.p.m. Długość jej korytarzy wynosi 61 m.


Turystyka

Skrzyczne jest jedną z najlepiej zagospodarowanych turystycznie gór w Beskidach. Można się na nią dostać wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku, a na szczycie znajduje się zbudowane w 1933 roku schronisko PTTK z 36 miejscami noclegowymi i bogatym zapleczem rekreacyjnym, obejmującym m.in. ścianę wspinaczkową, strzelnicę, boiska sportowe, a nawet basen. W zimie na Skrzycznem działa również jeden z największych i najpopularniejszych w Polsce kompleksów narciarskich. W jego skład wchodzą liczne trasy zjazdowe, wyciągi orczykowe oraz trasy narciarstwa biegowego. Latem Skrzyczne cieszy się dużą popularnością wśród miłośników paralotniarstwa.

Skrzyczne 2m
Najbardziej charakterystycznym obiektem na Skrzycznem jest widoczny z wielu kilometrów 87-metrowy nadajnik RTV. Panorama ze szczytu obejmuje natomiast m.in.: Żywiec i Kotlinę Żywiecką, Dolinę Soły, Beskid Śląski ze Stożkiem i Wielką Czantorią, Beskid Żywiecki z Babią Górą, Policą i Pilskiem oraz Tatry. Przy dobrej pogodzie widoczne jest także Jezioro Goczałkowickie.
Na Skrzyczne wejść można szlakiem niebieskim ze Szczyrku (↑2.15 godz. ↓1.45 godz.) lub z Ostrego (↑2.10 godz. ↓1.30 godz.) oraz szlakiem zielonym ze Szczyrku (↑2.10 godz. ↓1.40 godz.) lub od strony Baraniej Góry (↑3 godz. ↓2.45 godz.). W pobliże szczytu prowadzi także czerwony szlak z Buczkowic (↑2.25 godz. ↓1.45 godz.).


Ciekawostki

  • Dawna nazwa szczytu to Skrzecznia lub Skrzeczno. Jej źródłem miały być żaby, żyjące w stawie znajdującym się kiedyś między Skrzycznem i Małym Skrzycznem.
  • Skrzyczne zapewnia jedne z najlepszych w Polsce warunków do uprawiania sportów zimowych. Śnieg na tutejszych stokach utrzymuje się od listopada do kwietnia.
  • Czarna trasa zjazdowa na północnym zboczu Skrzycznego jest jedną z najbardziej stromych w Polsce. Licząca 5200 m trasa niebieska (tzw. Ondraszek) jest z kolei najdłuższą trasą narciarską w naszym kraju.
  • W 1924 roku klub narciarski z Bielska zbudował pod szczytem Skrzycznego niewielki, drewniany schron z 16 miejscami noclegowymi. Obiekt istniał kilkanaście lat.
  • Przez wiele lat schronisko na Skrzycznem było uznawane za najbrzydszy tego typu obiekt w polskich górach, a w okresie międzywojennym jego właścicielowi wytoczono nawet proces o złamanie zasad ochrony krajobrazu. Budynek został poddany przebudowie dopiero w latach 1998 – 1999.
  • Schronisko na Skrzycznem jest dziś jedynym w Polsce, które od ponad 50 lat należy do tej samej rodziny.