Trzy Korony sąprawdziwą wizytówką Pienin i jednym z najbardziej charakterystycznych masywów w polskich górach. Każdego roku szczyt odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów. 

Trzy Korony są najwyższym szczytem Pienin Właściwych, a także całego masywu ciągnącego się od Przełęczy Szopka (779 m n.p.m.) i Wąwozu Szopczańskiego na zachodzie do dolin Pienińskiego Potoku i Dunajca na wschodzie. Przez Przełęcz Wyżni Łazek (695 m n.p.m.) Trzy Korony graniczą z tzw. Grupą Łysiny, do której niektóre źródła zaliczają trzy szczyty: Łysinę (792 m n.p.m.), Facimiech (668 m n.p.m.) i Klejową Górę (579 m n.p.m.). Przełęcz Koszarzyska (821 m n.p.m.) oddziela z kolei Trzy Korony od Ostrego Wierchu (851 m n.p.m.), natomiast wspomniana już Przełęcz Szopka od szczytu Czoło (815 m n.p.m.) i tzw. Pienin Czorsztyńskich. Sam szczyt Trzech Koron ma pięć wierzchołków: Okrąglicę (982 m n.p.m.), Płaską Skałę (950 m n.p.m.), Nad Ogródki (940 m n.p.m.), Pańską Skałę (920 m n.p.m.) i NiżniąOkrąglicę (902 m n.p.m.). 

Turystyka

Na turystów czeka na Trzech Koronach platforma widokowa umieszczona na szczycie Okrąglicy. Można z niej podziwiać spektakularną panoramę obejmującą m.in.: Pieniny Czorsztyńskie i Spiskie, Przełom Dunajca, Beskid Sądecki z Przehybą, Radziejową i Wielkim Rogaczem, Gorce z Turbaczem i Lubaniem, Magurę Spiską, Beskid Żywiecki z Babią Górą oraz Tatry z Łomnicą, Lodowym i Hawraniem.

Trzy-Korony-m

Trzy Korony i położone pod nimi schronisko widziane ze Sromowiec Niżnych

Bezpośrednio przez Trzy Korony biegnie tylko tzw. Główny Szlak Pieniński, oznaczony kolorem niebieskim. Można nim wejść na szczyt od strony Czorsztyna (↑2.45 godz. ↓2.25 godz.) lub ze Szczawnicy (↑4 godz. ↓3.15 godz.). Szlak ten prowadzi również przez przełęcze Szopka i Koszarzyska. Na pierwszą z nich wejść można szlakiem żółtym ze Sromowiec Niżnych (↑1 godz. ↓40 min) lub z Krościenka nad Dunajcem (↑1.30 godz. ↓45 min). Na Koszarzyska prowadzi zaś szlak zielony, zaczynający się u wylotu Wąwozu Szopczańskiego (↑1.35 godz. ↓1 godz.).Czas wejścia na Trzy Korony z Przełęczy Szopka wynosi ok. 35 min (↓20 min), a z Koszarzysk 20 min (↓35 min).

Wędrujący na Trzy Korony turyści mogą się również zatrzymać w schronisku PTTK w Sromowcach Niżnych. Znajduje się ono u południowych podnóży masywu, przy wylocie Wąwozu Szopczańskiego na wysokości 470 m n.p.m. Obiekt oferuje obecnie m.in. 50 miejsc noclegowych i restaurację.

Ciekawostki

• Inna nazwa Przełęczy Szopka to Chwała Bogu. Oznacza ona turystyczną wdzięczność za to, że po stromym podejściu udało się wreszcie wejść tak wysoko. Nazwa Przełęczy Koszarzyska wywodzi się z kolei od słowa „koszar”, które w języku wołoskim oznaczało zagrodę dla owiec.

• W dawnych czasach określenie Pieniny odnosiło się wyłącznie do Trzech Koron. Osobna nazwa masywu - Kronenberg (w polskiej wersji: Korona) – pojawiła się w źródłach w roku 1834. Dzisiejsza nazwa Trzech Koron zaczęła obowiązywać w roku 1860.

• Na zboczach Trzech Koron rośnie 7 gatunków roślin endemicznych, które nie występują nigdzie indziej. Wśród nich jest ekstremalnie rzadki (tylko kilka stanowisk) mniszek pieniński. W rejonie Pańskiej Skały gniazduje z kolei rzadki w naszym kraju gatunek ptaka - pomurnik. 

• Obok polany Szopka znajduje się charakterystyczna skała, nazywana za sprawą swojego kształtu Kopą Siana. Jej szczyt wznosi się na wysokość 837 m n.p.m.

• W lipcu 2002 roku w grupę turystów na tzw. Siodle pod Trzema Koronami uderzył piorun. Rannych zostało pięć osób.

• W latach 1895 – 1937 na polanie Pieniny pod Trzema Koronami istniało prywatne schronisko „Andzia”. Jego właścicielką i założycielką była Anna Drohojowska.

• Zanim zbudowano platformę na szczycie Okrąglicy, miejscem, z którego podziwiano widoki był wierzchołek NiżniejOkrąglicy.

• Szlak z Krościenka nad Dunajcem na Trzy Korony to najstarsza trasa turystyczna w Pieninach. Wyznakowano ją w roku 1906.

• Trzy Korony to jeden z najpopularniejszych szczytów górskich w Polsce. Rocznie odwiedza go kilkadziesiąt tysięcy turystów.

• Zbudowane w latach 1929 – 1930schronisko pod Trzema Koronami wielokrotnie zmieniało właścicieli. Pierwotnie należałodo Komisji Turystyki Województwa Śląskiego i nosiło nazwę „Schroniska Śląskiego”. Podczas II Wojny Światowej Niemcy zamienili budynek schroniska na strażnicę graniczną i w tej roli było ono wykorzystywane także w pierwszych latach powojennych. Później pełniło rolę pensjonatu dla żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza. W roku 1965 właścicielem obiektu stała się krakowska Huta im. Lenina, a w roku 1973 PTTK.

• Lokalne podania głoszą, że okoliczna ludność ukrywała się na Trzech Koronach podczas najazdów tatarskich na Polskę w XIII wieku. Swoją siedzibę miał też podobno na Trzech Koronach Aleksander Kostka Napierski – przywódca powstania chłopskiego na Podhalu w XVII wieku.

• Według jednej z lokalnych legend, ze szczytu Trzech Koron miał startować na zbudowanej przez siebie maszynie latającej niejaki brat Cyprian – żyjący w XVIII wieku zakonnik z klasztoru kamedułów w Czerwonym Klasztorze.

Adam Nietresta