W kolejnej części naszego pienińskiego leksykonu zapraszamy na Durbaszkę - szczyt, pod którym znajduje się często odwiedzane schronisko, lecz także miejsce, gdzie doszło do jednego z największych dramatów w historii pienińskiej turystyki.


Durbaszka to jeden ze szczytów w głównym grzbiecie Małych Pienin, sąsiadujący z Wysokim Wierchem (898 m n.p.m.) od zachodu i Borsuczynami (939 m n.p.m.) od wschodu. Część źródeł podaje, że jej wysokość wynosi 942 m n.p.m., inne twierdzą, że jest niższa i ma 934 m n.p.m.
Turystyka
Przez Durbaszkę biegnie niebieski szlak turystyczny, którym na szczyt dojść można od strony Wysokiego Wierchu (↑30 min ↓20 min) lub od strony Wysokiej (↑50 min ↓40 min). Pokonanie odcinka między Durbaszką i znajdującym się nieco niżej schroniskiem zajmuje ok. 10 min w obu kierunkach, natomiast na dojście do schroniska z Jaworek poświęcić trzeba ok. 1.30 godz. (↓1.15 min).
Wspomniane schronisko to położony na wysokości ok. 855 m n.p.m. Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy, należący do Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie. Obiekt oferuje obecnie 86 miejsc noclegowych i przyjmuje głównie zorganizowane grupy młodzieży, ale znajdzie się też miejsce dla turystów indywidualnych. Ośrodek zapewnia pełne wyżywienie, do dyspozycji mieszkańców są też boiska sportowe. Przy schronisku znajduje się dyżurka GOPR, a w zimie działa tu także wyciąg orczykowy o długości 560 metrów.
Z Durbaszki podziwiać można widoki na Tatry z Łomnicą, Lodowym Szczytem, Rysami, Kozim Wierchem i Czerwonymi Wierchami; Pieniny, Beskid Sądecki z Radziejową i Przehybą oraz Gorce.

Durbaszka m

Ciekawostki 

- Rozległe polany na północnych zboczach Durbaszki są pozostałością po polach uprawnych i pastwiskach należących do Łemków, którzy przed II Wojną Światową zamieszkiwali pobliskie Jaworki.
- Schronisko pod Durbaszką znajduje się w budynku, który pierwotnie był bacówką, należącą do rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Spółdzielnię utworzono w latach 1949 - 1952 na gruntach będących wcześniej własnością wysiedlonych Łemków, lecz nie zdała ona egzaminu i pozostały po niej obiekt został w roku 1973 przekształcony w ośrodek harcerski, a następnie w istniejące do dziś schronisko. Głównym pomysłodawcą i organizatorem stworzenia obiektu był instruktor harcerski, Władysław Piliński nazywany „Puckiem”. Dziś ośrodek pod Durbaszką nosi jego imię.
- W lipcu 2012 roku w rejonie Durbaszki doszło do jednej z największych tragedii w historii turystyki pienińskiej - od uderzenia pioruna zginęła przy szlaku 4-osobowa rodzina z Warszawy.

 

Adam Nietresta