Rozsypaniec będący częścią Połoniny Bukowskiej oraz szczytem leżący na szlaku z Wołosatego w kierunku Tarnicy bądź Bukowego Berda, jest często odwiedzany przez turystów. Szczególnie teraz, jesienią, można nacieszyć oczy wspaniałymi widokami z tego szczytu. Bo gdzie jest piękniej jesienią jeśli nie w Bieszczadach?

Rozsypaniec (1280 m n.p.m.)

Zimowa panorama z Rozsypańca, fot. M.Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Zimowa panorama z Rozsypańca, fot. M.Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Rozsypaniec jest to szczyt znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich w tak zwanym „Worku Bieszczadzkim”. Wznosi się na wysokość 1280 m n.p.m. (wg. niektórych źródeł 1282 m n.p.m.). Rozsypaniec jest jednym ze szczytów w paśmie połonin należącym do masywu Połoniny Bukowskiej w południowo-wschodniej części Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jest częścią grzbietu biegnącego z Krzemienia (1335 m n.p.m.) przez Kopę Bukowską (1320 m n.p.m.), Halicz (1333 m n.p.m.) aż do Przełęczy Bukowskiej, przez którą to przełęcz biegnie granica z Ukrainą. Zachodni stok opada do doliny rzeki Wołosatki, wschodni natomiast w kierunku potoku Halicz.

zczyt Rozsypańca zimą, fot. M.Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Szczyt Rozsypańca zimą, fot. M.Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Turystyka

Na Rozsypaniec można dostać się dwoma szlakami:

- Czerwonym z Wołosatego przez przełęcz Bukowską (3 godz. ↑)
- Czerwonym z Przełęczy pod Tarnicą obok Kopy Bukowskiej i przez Halicz (1,30 godz. ↑)

Panorama w zimie, fot. M.Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Panorama w zimie, fot. M.Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Dzięki pokrytemu połoniną szczytowi (od wysokości 1100-1200 m n.p.m.), można podziwiać piękne widoki na grupę Tarnicy po Polskiej stronie, a także liczne pasma ukraińskiej części Bieszczadów. Na zachodzie widać grzbiet graniczny, połoniny Tarnicy i Szerokiego Wierchu, dalej w prawo Krzemienia i Bukowego Berda. Na dalszym planie, ujrzeć można połoninę Caryńską oraz Magurę Stuposiańską, na północnym zachodzie – równy wał Otrytu. Na południowym wschodzie widnieje Połonina Bukowska, a na jej przedłużeniu (już po ukraińskiej stronie) grupa Pikuja (1409 m n.p.m.), czyli najwyższego szczytu całych Bieszczadów.

Na szczycie Rozsypańca, fot. M.Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Na szczycie Rozsypańca, fot. M.Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Ciekawostki

- Nazwa Rozsypaniec wzięła się od gwarowego określenia rumowisk skalnych i pierwotnie nie oznaczała szczytu.
- Podobno, w pogodną noc widać światła Lwowa.
- W tej części Bieszczadów występuje również drugi szczyt o nazwie Rozsypaniec. Ma on wysokość 1146 m n.p.m. i znajduje się w paśmie granicznym z Ukrainą. Od Polskiej strony nie istnieje tam żaden szlak turystyczny, od strony Ukraińskiej natomiast znajduje się mało uczęszczany zielony szlak prowadzący dalej w kierunku Przełęczy Bukowskiej.
- Dawna granica austriacko-węgierska tworzyła klin na stokach Rozsypańca, tak, że droga z Wołosatego na Połoninę Bukowską przebiegała przez terytorium Węgierskie.
- Przed wojną część stoków Rozsypańca należała do Czechosłowacji. Jednakże, w 1946r., Polska podczas determinacji granic uzyskała trójkątny skrawek terenu na stokach Rozsypańca.

Miejsce odpoczynku w pobliżu szczytu, fot. M.Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Miejsce odpoczynku w pobliżu szczytu, fot. M.Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Szymon Jagustyn

Źródła:
- Bieszczady dla prawdziwego turysty – przewodnik, Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Pruszków 2000;
- Bieszczady i Góry Sanocko-turczańskie: mapa turystyczna. Skala 1:75 000, 2000.