Dotychczasowy rekord wysokości w kategorii najwyższego drzewa w Polsce został pobity. Rośnie ono na terenie Nadleśnictwa Bardo (RDLP we Wrocławiu).

Jak podają Lasy Państwowe, jest to daglezja zielona w wieku ok. 120 lat, której wysokość to 59,40 m. Obwód pierśnicowy pnia, czyli obwód zmierzony na wysokości pierśnicy tj. 130 cm, wynosi 349 cm, a rozpiętość korony liczy 12 m.

Dostępna dziś technologia pozwoliła na odnalezienie drzewa. Firma MGGP AERO z Tarnowa, zajmująca się pozyskiwaniem danych z pułapu lotniczego, opracowała Krajową Mapę Koron Drzew. Mapa pokazuje informacje o drzewach w sposób przystępny, tak by każda osoba zainteresowana tematem mogła z niej skorzystać.

Podczas opracowywania mapy odkryto, że najwyższe drzewo rośnie w Sudetach, a dokładnie w rejonie Gór Bardzkich.

Okazało się, że daglezja rośnie pośród niewiele niższych drzew, które mogą „starać się” o pobicie dotychczasowego rekordu. 

Jak czytamy na stronie lasy.gov.pl, arboryści musieli wspiąć się na sam czubek drzewa, by dokonać dokładnego pomiaru. Marcin Kilańczyk umieścił za pomocą tyczki na samej górze miarkę, z której odczytu, przy nasadzie pnia, dokonali Agnieszka Ptak z zespołu MGGP Aero i dr hab. prof. UŁ Dominik Kopeć z Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego.

Daglezja jest w doskonałej kondycji zdrowotnej. Drzewo nie ma żadnych oznak chorób.

 

NW

źródło: lasy.gov.pl