Góry Orlickie są częścią Sudetów Środkowych, na polsko-czeskiej granicy.

Najwyższy ich szczyt po stronie polskiej – Orlica – stanowi część Korony Gór Polski – najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce. To jednak nie koniec interesujących faktów na temat perły Gór Orlickich.
Orlica i Góry Orlickie – położenie, budowa geologiczna
Góry Orlickie znajdują się w Sudetach Środkowych. Budują je łupki łyszczykowe z wkładkami wapieni krystalicznych, które należą do metamorfiku bystrzycko-orlickiego. Na wschodnim zboczu, około 200 m poniżej szczytu znajduje się jaskinia Złota Sztolnia. Orlica położona jest na europejskim dziale wodnym – między zlewiskami Morza Bałtyckiego oraz Morza Północnego. Orlica ma wysokość 1084 m n.p.m., co czyni ją najwyższym szczytem polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych oraz pozycjonuje jako jeden ze szczytów Korony Gór Polskich – to lista najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce. Orlica jest również częścią Korony Sudetów Polskich.
Pod względem administracyjnym Góry Orlickie i Orlica położone są na granicy polsko-czeskiej, a wierzchołek góry leży już u naszych sąsiadów. Sama granica przebiega na wysokości 1080 m n.p.m., około 25 m na wschód od szczytu. Góruje nad Zieleńcem, który z kolei stanowi administracyjnie część miasta Duszniki-Zdrój. W języku czeskim szczyt ten nosi nazwę Vrchmezí. Dawniej Orlica nosiła nazwę Międzywierch, co przypomina czeską nazwę, lecz oznacza coś innego. Międzywierch po czesku jest Mezivrch, zaś czeska nazwa Vrchmezí, po polsku oznacza Wierch Graniczny lub Wierch Miedzowy.
Orlica – góra, która nie stanowi trudnego wyzwania dla turystów, jednak pewnej wytrwałości, trud wynagradza swoim zdobywcom pięknymi widokami na Zieleniec, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Góry Stołowe czy Masyw Śnieżnika, które można podziwiać z wieży widokowej.
Szlaki na Orlicę
Po polskiej stronie na Orlicę prowadzi szlak zielony z Zieleńca – od Kamienia Rubartscha, który był prekursorem turystyki, narciarstwa oraz wypoczynku aktywnego w Górach Orlickich, a także budowniczym wieży widokowej oraz schroniska na Orlicy. Dystans szlaku w obie strony wynosi 4,2 km, a czas samego marszu w obie strony to około 1,5 godziny. To stosunkowo łatwy i przyjemny szlak. Zatem dla wszystkich wędrowców, których celem jest szczyt Orlica, Zieleniec stanowi najlepszą bazę wypadową na wędrówkę. Całościowo zielony szlak prowadzi z Lewina Kłodzkiego do Dusznik-Zdroju przez Zieleniec i Orlicę.
Po stronie czeskiej na Orlicę prowadzi z kolei szlak czerwony. Można nim dojść tu np. z miasta Olešnice v Orlických horách. Ciekawą opcją dla turystów jest przejście zielonym szlakiem z Zieleńca na szczyt, a następnie kontynuacja wędrówki już po stronie czeskiej szlakiem czerwonym.
-Wieża widokowa na Orlicy – nagroda dla zdobywców
Choć wejście na Orlicę nie powinno stanowić problemu, to jak każda wędrówka wiąże się z pokonaniem zarówno odległości, jak i wysokości – a to z kolei z pewnym trudem. Dla wytrwałych wędrowców na szczycie czeka nagroda. Około 50 m od wierzchołka góry znajduje się wieża widokowa, a niej rozpościera się przepiękna panorama m.in. na takie pasma górskie jak: Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Bardzkie czy Masyw Śnieżnika.
21 września 2012 roku odsłonięty został pomnik, który upamiętnia pobyt na Orlicy Johna Quincy Adamsa późniejszego prezydenta USA (w 1800 roku), cesarza Józefa II (w 1779 roku) i Fryderyka Chopina (w 1826 roku). Warto zwrócić uwagę na pozostałości dawnego schroniska górskiego oraz drewnianej wieży, które zostały wzniesione przez Heinricha Rübartscha w XIX wieku.
Wizyta w Czechach – szlak na Wielką Desztnę i Dolina Dzikiej Orlicy
Z kolei po czeskiej stronie Gór Orlickich znajduje się Wielka Desztna o wysokości 1114 m n.p.m. – to najwyższy szczyt tego jakże malowniczego górotworu. Dolina Dzikiej Orlicy oddziela Góry Bystrzyckie od Gór Orlickich po stronie czeskiej. Liczy 25 km, a najpiękniejsza jest nieopodal czeskiego schroniska górskiego – Orlicka Chata U Rampušáka. Warto tu skosztować pysznych knedlików, odwiedzić owce, które zamieszkują schronisko, a następnie wybrać się na spacer Doliną Dzikiej Orlicy.
Autostrada Sudecka – droga wojewódzka nr 3
Wizyta w Górach Orlickich to dla turystów zmotoryzowanych możliwość przejechania malowniczą krajobrazowo trasą samochodową o nazwie „Autostrada Sudecka”. Stanowi ją droga wojewódzka nr 389, rozpoczyna się na przełęczy Polskie Wrota, ciągnie się do Międzylesia przez Przełęcz Spaloną. Przejechanie tej trasy samo w sobie stanowi atrakcję, ale daje również możliwość, aby samemu odkrywać fajne miejsca w górach na weekend.
Atrakcje Gór Orlickich
Wśród atrakcji warto też wymienić:
- Zieleniec Ski Arena – dostępne są 22 zróżnicowane trasy zjazdowe, których łączna długość to 23 km, a większość spośród nich ma sztuczne oświetlenie, najdłuższa trasa liczy 2800 m długości, trasy obsługiwane są przez 30 kolei oraz wyciągów, długość tras biegowych w tych okolicach po polskiej i czeskiej stronie wynosi łącznie ponad 200 km;
- Trasy rowerowe – Singletrack Glacensis wchodzą w skład Singletrack Glacensis Ziemi Kłodzkiej, nieopodal Zieleńca są 4 pętle: Orlicka, Sołtysia, Widokowa i Gajowa; z kolei Family Bike Park Zieleniec obejmuje 5 tras rowerowych o łącznej długości około 9 km, które znajdują się na stokach Gryglówki i Nartoramy, a na górę rowerzystów wwozi kolej linowa;
- Nartorama Skyway Express – kolej kanapowo-gondolowa, funkcjonuje w sezonie zimowym i letnim;
- Disc Golf Park – pole do gry w nietypową wersję golfa, zamiast piłką do dołka, polega ona na trafianiu dyskiem do kosza;
- Rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem – relikt epoki lodowcowej, biegnie tędy szlak turystyczny i ścieżka dydaktyczna;
- Dusznicki Express – kolejka turystyczna, podczas wycieczki przewidziany jest czas na zwiedzanie poszczególnych atrakcji.
Duszniki-Zdrój i Zielenic – baza wypadowa do wędrówek po Górach Orlickich
Duszniki-Zdrój wraz ze swoją częścią – Zieleńcem stanowi doskonałą bazą wypadową, aby spędzić niezapomniany weekend w górach, a to wszystko bez względu na porę roku. Jest tu wiele atrakcji, zarówno dla tych, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek, jak i dla poszukujących relaksu w ciszy i spokoju. W Dusznikach-Zdroju znajduje się zabytkowa zabudowa z renesansowym rynkiem z ratuszem, kościół śś. Piotra i Pawła, kościół ewangelicki a obecnie polskokatolicki, park zdrojowy, Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina. Część tego pięknie położonego miasta stanowi oddalony od jego główniej części o około 10 km – Zieleniec. Do najważniejszych obiektów zabytkowych należy tu schronisko Orlica. Ponadto znajdują się też wspomniana Zieleniec Ski Arena.

Marek Lonta