Śnieżka to najwyższy szczyt nie tylko Karkonoszy, ale również całych Sudetów, a także najwyższa góra Republiki Czeskiej, zwana przez Czechów Sněžka. Wyraźnie dominujący i najbardziej charakterystyczny szczyt w Karkonoszach, widoczny z prawie całych Sudetów, a także z odległych równin Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej, położony na granicy polsko – czeskiej, 200 m ponad Równią pod Śnieżką. Śnieżka należy do Korony Gór Polskich, a także do Korony Europy.

Śnieżka ( 1602 m n.p.m.)

Jej nazwa pochodzi od przymiotnika śnieżna, czyli pokryta śniegiem. Na Śnieżce znajduje się charakterystyczny budynek Obserwatorium Wysokogórskie IMGW z restauracją, który w kształcie przypomina statek kosmiczny, a także kaplica św. Wawrzyńca z 1665 roku. Ze Śnieżki można podziwiać wspaniałe panoramy, przy dobrych warunkach pogodowych widoczność może sięgać nawet do 200 km. Jest to miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów szczególnie w sezonie wakacyjnym.

Mały Staw i schronisko Samotnia - w oddali Śnieżka

Mały Staw i schronisko Samotnia - w oddali Śnieżka

Położenie i budowa geologiczna

Śnieżka wyraźnie przewyższa inne otaczające ją góry. Od zachodu wznosi się z Czarnego Grzbietu, natomiast ze wschodniej strony Przełęcz Pod Śnieżką oddziela ją od Równi Pod Śnieżką, jest ona tym samym miejscem spotkania większości szlaków prowadzących na Śnieżkę. Znajduje się tam schronisko Górskie „ Dom Śląski” – najwyżej położone schronisko w Sudetach Polskich. Od północnego zachodu charakterystyczna ostrosłupowa sylwetka góry podcięta jest przez Kocioł Łomniczki i dolinę Łominiczki.
Śnieżka zbudowana jest głównie z bardzo odpornych skał metamorficznych zwanych hornfelsami, powstałych w wyniku przeobrażenia łupka pod wpływem termicznego oddziaływania magmy. Natomiast od zachodniej strony w swojej podstawie jej budulcem jest mniej trwały granit - podobnie jak głównej grani Karkonoszy. Dzięki większej odporności na erozję hornfelsów powstała Śnieżka, wzniesiona 200 m ponad równinę. Na Śnieżce charakterystyczne są huraganowe wiatry przekraczające 80 m/s oraz częste zamglenia występujące prawie przez cały rok.

Wejście na szczyt Śnieżki

Wejście na szczyt Śnieżki

Wskazówki dla turystów

Na Śnieżkę można dotrzeć różnymi drogami. Najłatwiej wyjść z Karpacza, ale istnieją także inne warianty. Z Karpacza szlak niebieski prowadzi na Śnieżkę przez Mały Staw, niedaleko którego znajduje się Schronisko Samotnia – schronisko z bogatą historią sięgającą XVII wieku, skąd są pierwsze zapiski o budowli nad Małym Stawem. Kawałek dalej szlak przechodzi obok również historycznego ponad stuletniego Schroniska Strzecha Akademicka. Dalej szlak prowadzi przez Równie Pod Śnieżką aż do Przełęczy pod Śnieżką. Innym szlakiem wychodzącym z Karpacza jest szlak czarny – Śląska Droga, prowadzący na Kopę ( ten fragment można pokonać kolejką), a następnie do Przełęczy Pod Śnieżką. Kolejną drogą prowadzącą z Karpacza jest czerwony szlak (fragment Głównego Szlaku Sudeckiego im. Dr. M. Orłowicza prowadzącego ze Świeradowa Zdrój do Pródnika przez najciekawsze partie Sudetów), który również prowadzi do Przełęczy Pod Śnieżką, mijając po drodze Schronisko Nad Łomniczką, Wodospad Łomniczki i Kocioł Łomniczki. Z zachodniej części Karpacza można pójść czarnym szlakiem przez Sowią Doliną prowadzącą do Sowiej Przełęczy, a następnie Czarnym Grzbietem na Śnieżkę. Na Śnieżkę można się również wybrać ze Szklarskiej Poręby przez Szrenicę, a potem czerwonym szlakiem – Drogą Przyjaźni Polsko – Czeskiej, przez Równinę pod Śnieżką aż do Przełęczy pod Śnieżką.

Szlak na Śnieżke - Droga Przyjaźni

Szlak na Śnieżke - Droga Przyjaźni

Historia

Śnieżka była jedną z pierwszych bardziej popularnych europejskich gór , głównie ze względu na łatwość dotarcia na szczyt oraz opinia, że jest to jedna z najwyższych gór w Europie. W XVIII wieku był to obowiązkowy punkt kuracjuszy z Cieplic Zdroju, przybywających w Karkonosze już od XVI wieku. Odkąd w 1681 roku opat Cystersów z Krzeszowa poświęcił wybudowaną na szczycie góry kapliczkę, Śnieżka stała się również miejscem, do którego pielgrzymowano. Na górę wchodzili również zagraniczni turyści, m.in. w 1800 roku na Śnieżkę wszedł przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams. W połowie XVIII wieku ruch pielgrzymkowy osłabł, a wypady na Śnieżkę miały jedynie turystyczny charakter. W tym czasie a szczególnie w XIX wieku nastąpił bardzo szybko wzrost turystów odwiedzających Śnieżkę, która była dumą ówczesnych Prus i wypadało ją zdobyć chociaż raz w życiu.

Charakterystyczny budynek schroniska na Śnieżce

Charakterystyczny budynek schroniska na Śnieżce

Ciekawostki

-Na Śnieżce można obserwować ciekawe zjawiska meteorologiczna takie jak ognie św. Elma, widmo Brockenu, czy Glorię.

-Obecnie na Śnieżce nie ma schroniska – zostało ono wyburzone w latach 60 – tych. Wcześniej od 1824, kiedy ze względu na zwiększony ruch turystyczny przerobiono kaplicę św. Wawrzyńca na prowizoryczne schronisko, na Śnieżce turyści mogli spędzić noc. Przez ten czas na Śnieżce powstały aż trzy budynki, dwa z nich spłonęły w pożarze. Do czasu II wojny światowej były zarządzane przez Niemców. Po wojnie schronisko zostało przejęte przez Dolnośląską Spółdzielnie Turystyczną, a następnie przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jako Schronisko "Na Śnieżce". Po wyburzeniu starego schroniska w planach było wybudowanie nowego większego, jednak w obecnym budynku brak jest części sypialnej, dlatego nie można go nazwać schroniskiem. Natomiast po stronie czeskiej wybudowane w 1868 schronisko od 1899 zaczęło funkcjonować jako punkt pocztowy aż do 1938. Budynek został rozebrany w 2005, a na jego miejscu wybudowano nowy budynek poczty, otwarty w 2007.

Katarzyna Sender