Jako że w ostatnich artykułach było o Rysach, Morskim Oku i Czarnym Stawie pod Rysami, warto napisać teraz parę słów o innych wznoszących się okolicznych szczytach, które to czynią ten rejon tak urokliwym i wyjątkowym.

Grań Żabich, Niżne Rysy i same Rysy, wierzchołki Wołowego Grzbietu, masyw trzech Mięguszowieckich szczytów z Kazalnicą, Hińczowa, Cubryna, Mnich oraz Zadni Mniech, Wrota Chałubińskiego, Szpiglasowy Wierch i Przełęcz oraz cały odcinek Miedzianego - to wlaśnie milczący "bohaterowie" tego dzisiejszego wpisu.

ęcie z bazy zdjęć PG,  Niżne Rysy i RysyZdjęcie z bazy zdjęć PG, Niżne Rysy i Rysy

Aby tu dotrzeć, tradycyjnie obieramy szlak do Morskiego Oka z Polany Palenicy. Tak, po ok. 2,5 godzinach marszu asfaltową drogą, docieramy do Doliny Rybiego Potoku. Na dolnym piętrze tej doliny leży właśnie Morskie Oko, a powyżej Czarny Staw pod Rysami i Dolina za Mnichem. Doliną Rybiego Potoku płynie Rybi Potok biorący swój początek w Morskim Oku. Dalej ów Rybi Potok tworzy tzw. Rybie Stawki (Małe Morskie Oko, Żabie Oko, Małe Żabie Oko), ale już za chwilę (w pobliżu gajówki pod Wantą), Rybi Potok łączy się w całość i z przepływającą obok Białą Wodą tworzy Białkę.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG,  Żabi Koń z Pośredniej BasztyZdjęcie z bazy zdjęć PG, Żabi Koń z Pośredniej Baszty

Gdy dochodzimy do Morskiego Oka, na pierwszy rzut oka prezentują się majestatyczne ściany Mięguszowieckich szczytów:
- Mięguszowiecki Szczyt (2438 m n.p.m.) - jest najwyższy, na wprost schroniska Morskie Oko,
- Mięguszowiecki Szczyt Pośredni (2393 m n.p.m.),
- Mięguszowiecki Szczyt Czarny (2410 m n.p.m.) - góruje nad Czarnym Stawem pod Rysami.

Okoliczne ściany, ich trudności, patenty, warianty itd. (Mięguszowieckich szczytów, ale nie tylko) stanowią ogromne wyzwanie dla taterników. Wspinanie się w tej okolicy jest momentami bardzo trudne i niebezpieczne, ale i niezwykle pożądane, atrakcyjne i nobilitujące.

Wierzchołki większości szczytów nie są dostępne szlakami turystycznymi. "Stosunkowo" prosto dotrzeć jest do Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego, natomiast na Mięguszowiecki Szczyt Wielki z Przełęczy pod Chłopkiem prowadzi trudna Droga po Głazach, niedostępna dla turystów.

Otoczenie i widok ze schroniska nie byłby pewnie tak urokliwy i ciekawy gdyby nie trójwierzchołkowy Mnich (2068 m n.p.m.). Wytyczono tu właśnie jedne z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych w Tatrach. Najłatwiejsza (choć też wspinaczkowa) droga wejściowa na szczyt - „przez płytę” wiedzie od zachodu od strony Doliny za Mnichem.

Za Mnichem właściwym (czego już ze schroniska nie widać) znajduje się Zadni Mnich (2142 m n.p.m.). "Zaraz" obok leży Cubryna (2376 m n.p.m.), a po drugiej stronie znane powszechniej Wrota Chałubińskiego, na które to prowadzi znakowany szlak turystyczny. Kierując się w stronę Szpiglasowego Wierchu, na grani tej "natkniemy się" także na Głaźne Wrotka i Wyżnie Szpiglasowe Wrotka. Sam Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.) i Szpiglasowa Przełęcz (i tu i tu wytyczono szlak) oraz długi, masywny szczyt Miedzianego (2233 m n.p.m.) rozdzielają Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Dolinę Rybiego Potoku. Wspomniane Miedziane znajduje się na obszarze ochrony ścisłej. Znaleziono tu bowiem kilka osobliwych gatunków roślin, czego natomiast nie można powiedzieć o zwierzynie. Według spostrzeżeń znawcy Tatr Władysława Cywińskiego (potwierdzają to też inni botanicy), "wszelkiego zwierza" więcej jest w pobliżu schronisk i rejonach licznie odwiedzanych przez turystów, niż w takich obszarach ochrony ścisłej, jak np. Miedziane.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, ze Szpiglasowego WierchuZdjęcie z bazy zdjęć PG, ze Szpiglasowego Wierchu

Zupełnie inny krajobraz i "nastrój" panuje nad Czarnym Stawem pod Rysami leżącym blisko, ale już zdecydowanie wyżej jak Morskie Oko - bo na wysokości 1583 m n.p.m. Otaczają go potężne szczyty z trzech stron:
- potężne, urwiste ściany Kazalnicy,
- grań Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego,
- majestatyczne ściany Wołowego Grzbietu,
- Żabi Koń,
- Rysy,
- Niżnie Rysy,
- duży fragment Żabiej Grani (z Żabim Szczytem Wyżnim, Żabim Mnichem aż po Owcze Turniczki).

Na uwagę zasługuje tu Wołowy Grzbiet (odcinek długości ok. 1 km o grzbiecie poszarpanym licznymi turniczkami). Między Wołowym Grzbietem, a Rysami znajduje się jeszcze Żabi Koń (2291 m n.p.m.) - jest dobrze widoczny znad Morskiego Oka jako przysadzista, granitowa płetwa.

Idąc dalej (przez Żabią Przełęcz) zajdziemy na Rysy (o których była mowa poprzednio) i po przebrnięciu przez Przełęcz pod Rysami, staniemy na Niżnych Rysach. Dotarcie tu jednak nie jest takie proste. Na szczyt Niżnich Rysów nie prowadzą bowiem znakowane szlaki turystyczne. Można się jednak na niego dostać wieloma drogami o różnej skali trudności. Następnie, mijając Spadową Kopę i Ciężką Przełączkę stajemy na Żabim Szczycie Wyżnim (2259 m n.p.m.) by finalnie osiągnąć Owczą Przełęcz (2038 m n.p.m.), która to ostatecznie "kończy" "górskie" otoczenie Czarnego Stawu pod Rysami. Może jeszcze tylko taka ciekawostka:

Nazwa "Owcza Przełęcz" wiąże się z wypasem owiec po zachodniej stronie przełęczy i jako łatwo dostępne siodło było wygodnym połączeniem Doliny Rybiego Potoku z Doliną Żabich Stawów Białczańskich. Przejście to znane było już juhasom i koźlarzom od dawna.


{youtube}-LcRGjtor7s{/youtube}
{youtube}ZSbOv7nAmko{/youtube}
{youtube}HRVecupugcM{/youtube}

Bartek Michalak

Źródła:
- pl.wikipedia.org/wiki/
- www.portalgorski.pl
- Tatry Polskie - PRZEWODNIK, Józef Nyka, Latchorzew 2002
- Nieznane Tatry, Leszek Jaćkiewicz, Kraków 2010
- Najpiękniejsze szczyty tatrzańskie, Janusz Kurczab, Marej Wołoszyński, Warszawa 1991