Ostatni czas skłonił mnie do różnego rodzaju refleksji. Wszystkich Świętych i te dni to okres na wspominanie tych, których już z nami nie ma. Oprócz znanych, wielkomiejskich nekropolii, pełno jest tych małych, cichych i często zapomnianych.

Także i w Tatrach znajdziemy kilka symbolicznych cmentarzy:

-Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr pod Osterwą,

-Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich,

-Cmentarz Ofiar Gór w Małej Fatrze,

-Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach.

0611cemntarz

 

Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr pod Osterwą:

Jest położony na zachodnich stokach Osterwy w Tatrach Wysokich.

W pierwszej kolejności zgromadzono tutaj tablice pamiątkowe umieszczane w różnych częściach Tatr przez rodziny zmarłych, później dodawano nowe. Obecnie na cmentarzu znajduje się około 300 tablic upamiętniających ponad 400 osób. Wśród nich można spotkać nazwiska polskie. Tablice upamiętniają m.in. Klemensa Bachledę, ieczysława Karłowocza, Wiesława Stanisławskiego, Witolda Wojnara, Tadeusza Strumiłłę, Jana Długosza, braci Jerzego i Wojciecha Biedermanów, a także ratowników TOPR Janusza Kubicę i Stanisława Mateję Torbiarza oraz pilotów „Sokoła: - Bogusława Arendarczyka i Janusza Rybickiego. Są również tablice poświęcone osobom związanym z Tatrami, które zginęły gdzie indziej, np. w innych górach. Upamiętnieni zostali w ten sposób m.in. sam pomysłodawca cmentarza Otakar Štáfl i jego żona, Wawrzyniec Żuławski, Stanisław Groński, Jerzy Kukuczka, Piotr Morawski, Wanda Rutkiewicz.

Cmentarz ma charakter symboliczny (nie ma tu pogrzebanych ciał) i międzynarodowy – upamiętnia ofiary gór różnej narodowości.

Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich:

Miejsce poświęcone ofiarom Tatr Zachodnich, ludziom, którzy zginęli tutaj w wyniku np. lawin czy innych wypadków górskich.

Cmentarz Ofiar Gór w Małej Fatrze:

Symboliczny cmentarz położony w Starej Dolinie w paśmie górskim Mała Fatra. Znajduje się w ośrodku turystycznym Vratna.

W Polsce, tablice pamiątkowe dla uczczenia „ludzi gór” znajdują się na Wiktorówkach. Obok tamtejszego Sanktuarium, elementem architektonicznym jest wbudowana w skarpę podwójna ściana z tablicami zawierającymi nazwiska ofiar gór, przymocowane na skalnym murze otaczającym kaplicę, po obu stronach cudownego źródełka.

{youtube}V5q9SGdyjME{/youtube}

 

 

 

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).